Ilmoitus

Antiikin Akropoliilta nykyaikaan

Ateenaan saapuja voi vierailla niin antiikin agoralla kuin Akropoliillakin.
Ateena ylhäältä katsottuna. Kuva: Päivi Saari
Parthenon.
Antiikin Agoraa ja Hefaistoksen temppeli.


Päivi Saari

Ateenan suurkaupungin alueella asuu noin neljä miljoonaa ihmistä. Täältä historiankirjat ovat rikastuneet demokratialla sekä Aristoteleen ja Sokrateen ajatuksilla.

Edelleen Ateenaan saapuja voi vierailla niin antiikin agoralla kuin Akropoliillakin. Historiallisista nähtävyyksistä voi nauttia siinä kuin modernista elämänmenostakin. Leppoisaa, kansainvälistä tunnelmaa löytää vanhasta kaupungista Plakasta.

Antiikin ajan muistoja
keskellä kaupunkia

Akropolis kohoaa temppeleineen Ateenan yläpuolelle. Lähteet ja puolustettavuus houkuttelivat kukkulalle asukkaita jo tuhansia vuosia sitten. Antiikin aikana kohosi muun muassa Parthenon-temppeli, jota tällä hetkellä restauroidaan.

Metallikehikoiden taustoittama temppeli voikin olla pettymys. Pieni Erekhteion naishahmoisine pylväineen on myös näkemisen arvoinen. Lisäksi Akropoliilla on pieni museo, jossa on kukkulalta löydettyä ja temppeleistä siirrettyä esineistöä.

Akropoliille kannattaa mennä heti aamusta, ettei kuumuus pakota keskeyttämään vierailua. Tosin ilta-auringossa paikka on ehkä kauneimmillaan. Kukkulalla liikkuessa kannattaa olla varovainen, sillä kiveys on kulunut kiiltävän sileäksi ja on todella liukas. Melko lähellä Akropolista sijaitsee Dionysoksen teatteri, jota pidetään maailman vanhimpana teatterina.

Politiikkaa ja
arkista elämänmenoa

Antiikin agora oli muinoin poliittisesti ja uskonnollisesti tärkeä alue Ateenassa. Siellä oli torin lisäksi niin hallintorakennuksia kuin temppeleitäkin.

Kaupankäynnin lisäksi agoralla kuunneltiin filosofeja, keskusteltiin ajankohtaisista asioista tai vain tavattiin tuttuja. Todennäköisesti apostoli Paavali kertoi täällä kristinuskosta ateenalaisille.

Viereisellä kukkulalla seppien jumalan, Hefaistoksen, temppeli on eräs parhaiten säilyneistä antiikin ajan temppeleistä ja uudelleen rakennetussa Attaloksen pylväshallissa on agoraan liittyvä museo.

Roomalaisajalta on peräisin roomalainen agora. Alueella oli pylväshalleja, kauppoja ja käymälä. Siellä sijaitsee matkaoppaista tuttu kahdeksan kulmainen Tuulten torni, joka aikoinaan oli hydraulinen kello.

Roomalaisajalla rakennettiin myös Zeuksen temppeli, joka on eräs suurimmista temppeleistä. Valtavasta temppelistä on jäljellä enää muutamia pylväitä. Temppelin vieressä on kaarimainen Hadrianuksen portti. Ilmeisesti se johti aikoinaan vanhasta kaupungista uudempiin, roomalaisten rakennuttamiin osiin.

Hautausmaan
rauhaa

Kerameikoksen hautausmaalla vallitsee rauhallinen tunnelma kuhisevan Ateenan keskellä. Hautausmaa sijaitsi antiikin aikana Ateenan laidalla ja sinne haudattiin huomattaviakin ateenalaisia. Nimensä Kerameikos sai todennäköisesti sijainnistaan savenvalajien naapurissa.

Hautausmaan museossa on hautalöytöjä ja keramiikkaa. Itse hautausmaasta on jäljellä raunioita ja hautamuistomerkkejä, jotka ovat kopioita museossa olevista alkuperäisistä hautakivistä.

Akropoliille, Antiikon agoralle, Roomalaiselle agoralle, Zeuksen temppeliin, Kerameikokseen ja Dionysoksen teatteriin on yhteinen lippu. Sillä voi kierrellä nähtävyyksiä ja niiden museoita useamman päivän aikana.

Kannattaa vierailla myös arkeologisessa museossa, jossa on esillä niin kivestä tehtyjä veistoksia, pronssipatsaita ja -esineistöä kuin keramiikkaakin.

Kivisillä kujilla ja
kaupungin katolla

Akropoliin kupeessa sijaitsee Plaka eli vanha kaupunki, jossa kapeat kadut mutkittelevat labyrinttina ja kulkija saattaa törmätä yhtäkkiä niin Roomalaiseen agoraan kuin yläpuolella kohoavaan Akropolikseenkin.

Plakassa on keskihintaista kalliimpia tavernoita, matkamuistoliikkeitä ja katukaupustelijoita. Myös katusoittajat viihtyvät Plakassa. Kirkas nokkahuilun ääni kaikuu kivisillä kujilla kauas ja kansallissoitin buzukin sävelet helisevät.

Likavittos-kukkula on Ateenan korkein kohta, josta on näkymä yli Ateenan. Kukkulalle hyväkuntoinen pääsee rinnettä kiemurtelevaa polkua, mutta ylös pääsee myös hissillä (edestakainen matka 5 e).

Akropoliille avautuvan näkymän edessä voi nähdä hääpareja kuvattavina. Huipulla sijaitsee ravintoloiden lisäksi vanha ortodoksinen kirkko, jossa voi hiljentyä hetkeksi tai piipahtaa vain katselemaan kirkkoa ikoneineen.

Vahdinvaihdosta
puutarhan rauhaan

Parlamenttitalon porteilla on perinteisiin asuihin pukeutuneita vartiosotilaita. Vahdinvaihto tapahtuu tasatunnein, mutta näyttävin se on sunnuntaisin kello 11 parlamenttitalon edustalla tuntemattoman sotilaan muistomerkin edessä.

Vahdinvaihtoa kannattaa saapua seuraamaan jo puolituntia aiemmin, sillä tasalta vahdit ovat jo vaihtuneet ja turistijoukko on valtaisa.

Vahdinvaihdosta voi suunnata nauttimaan parlamenttitalon takana avautuvasta kansallispuutarhasta. Se houkuttelee ateenalaisia perheineen kävelylle etenkin sunnuntaisin, sillä puutarhassa on lapsille leikkipuisto ja eläintarha kala-altaineen, riikinkukkoineen, papukaijoineen, aaseineen ja vuohineen. Kilpikonniakin on altaallinen päivää paistattelemassa. Sunnuntaisin paikalle saapuvat myös ilmapallo- ja karkkikauppiaat.

Nähtävyyksien kiertelyn lomassa voi istahtaa tavernaan juomaan vastapuristettua appelsiinimehua. Illallinen on tapana syödä myöhään.

Tavernoissa on usein elävää musiikkia ja ystävien kesken voidaan tilata yhteiset ruuat. Ravintolasta ollaan tarkkoja, eikä tavernaa kokeilla summassa. Juomat ovat kalliita ruokaan verrattuna.

Budjettimatkailija voi supermarketista eväitä ostaessaan yllättyä maitotuotteiden hinnoista: ne ovat kalliita Suomeen verrattuna. Leivoksia myyviä konditorioita on runsaasti. Leivokset ostetaan mukaan ja niitä voi pysähtyä nauttimaan heti makeanhimon yllätettyä.

Hotelli
haussa?

Hotellia valitessa kannattaa kiinnittää huomiota hotellin sijaintiin. Hotelli kannattaa valita läheltä metropysäkkiä, sillä metrolla pääsee lähelle nähtävyyksiä, mutta askelia kertyy niitä kierrellessä.

Ihmispaljous ja kesällä kuumuus saattavat väsyttää, joten lepohetket hotellilla voivat olla tarpeen. Syntagma, Omonia ja Monastiraki-aukiot ovat metron keskusasemia, joten niitä lähellä sijaitsevista hotelleista ovat vaivattomimmat metroyhteydet.

Syntagma on keskusaukio ja sen laiteilla sijaitsee kalliita loistohotelleja. Omonia on kreikkalaisten keskuudessa tunnettu maahanmuuttajien alueena. Vaarallisena sitä ei silti pidetä ja sieltä voi saada tasokkaan hotellin edullisesti. Monastiraki sijaitsee lähellä Plakaa ja Akropolista. Lentokentältä pääsee keskustaan metrolla.

Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua

Muut osaston uutisotsikot

Karjalaisen sähkeet

STT:n sähkeet