Joensuu
Veikko Huotari
Sotiemme Veteraanit -keräyksen tuotto kasvoi viime vuonna edellisvuoteen verrattuna. Varusmiehet ja reserviläisaktiivit keräsivät veteraanien hyväksi viime vuonna Pohjois-Karjalassa yhteensä 46 000 euroa.
Pohjois-Karjalan Sotaveteraanipiirin keräysvastaava Jorma Reijonen oli tiistaina järjestetyssä päätösjuhlassa tyytyväinen keräyksen tulokseen. Keräyksen tuotolla järjestetään muun muassa kuntoutusta.
Sotaveteraani- ja sotainvalidijärjestöt järjestävät Pohjois-Karjalassa muusta maasta poiketen kumpikin omat keräyksensä.
Nyt julkistetun veteraanien keräyksen tuotto muodostuu keväällä järjestettävästä lipas- ja listakeräyksestä sekä vuoden loppuun saakka jatkuvasta hyväntekeväisyystuotteiden, kuten sormusten ja kalentereiden myynnistä.