Happoradion Aki Tykki laulelee kävellessään pitkin Itäsiltaa. Musiikkivideota kuvataan pienellä porukalla ja budjetilla. Kuva: Mikko Makkonen
Joensuu
Jaana Kainulainen
Joensuulaissyntyinen Happoradio jäi perjantaisen (10.10) Kimmelin keikkansa jälkeen tavallista pidemmäksi aikaa kotikaupunkiinsa. Koko bändiä tarvitiin vain pari päivää. Sen sijaan musiikkivideon pääosan vienyt laulaja Aki Tykki sai viivähtää kauniin joen kaupungin raikkaassa ilmassa vielä alkuviikonkin.
Niin Tykki kuin muutkin bändiläiset ovat alunperin Pohjois-Karjalan poikia; nyt heistä on kasvanut helsinkiläisiä miehiä.
Happoradion tuoreen musiikkivideon taustalla soi Puhu äänellä, jonka kuulen. Video ilmestyy jossain vaiheessa loppuvuodesta. Varsinainen ilmestymisaika- ja paikka on vielä lukkoon lyömättä.
Videon ohjaa Helsingistä kotikulmilleen palannut Ari Matikainen. Dokumenttiohjaajana tunnettu Matikainen ei ole ensimmäistä kertaa pappia kyydissä vaan on ohjannut aiemmin kymmenkunta musiikkivideota. Suuri yleisö tuntee Matikaisen elokuvasta Yhden tähden hotelli. Matikainen sai tästä Jorma Kääriäisestä kertovasta dokumentista Jussi-patsaan.
Happoradiolta ilmestyi hiljattain neljäs levy: Kaunis minä. Levy on saanut hyvän vastaanoton, eikä jää bändin viimeiseksi.

