Torstai, 26.5.2016
Minna, Vilma, Miina
Muut

Paloaukean tekonurmi avattiin - video

  • Karjalainen
Pieti Mononen, Jesper Hokkanen ja Minttu Kurki olivat ensimmäisten joukossa testaamassa Paloaukean tekonurmea. Pieti Mononen, Jesper Hokkanen ja Minttu Kurki olivat ensimmäisten joukossa testaamassa Paloaukean tekonurmea.

Ylämyllylle valmistunut Paloaukean tekonurmi avautui innokkaiden jalkapalloilijoiden käyttöön tiistaina. Odotettu työmaa valmistui ajallaan ja Ylämyllyn Yllätyksen jalkapallojoukkueet pääsevät harjoittelemaan uudella nurmella heti. Myös keskiviikkona aloittavat jalkapallokoululaiset harjoittelevat tekonurmella.

-  Tulossa on noin 90 lasta, mikä on enemmän kuin edellisissä jalkapallokouluissa, kertoo seuran puheenjohtaja Arto Mononen.

Olosuhteiden paraneminen on vaikuttanut muihinkin seuran toimintoihin.

-  Myös aikuiset ovat kiinnostuneet ja kyläläisiltä ja seuralaisilta on tullut tosi paljon aloitteita aikuisille suunnatusta kuntojalkapallotoiminnasta. Yksi ryhmä on jo perustettukin.

Suunnitteilla on myös oma ryhmä niille, jotka eivät ole ikinä liikkuneet tai urheilleet.

Jatkossa kaikki Yllätyksen 12 joukkuetta junioreista edustukseen pelaavat kotiottelunsa tekonurmella. Monosen toiveissa olisi, että yhteinen kotikenttä lisäisi seuran yhteenkuuluvuutta. Kesälle on luvassa myös ottelutapahtumia, joissa saman päivän aikana useampi seuran joukkue pelaa kotiottelunsa uudella kentällä.

 

Ylämyllylle valmistunut Paloaukean tekonurmi avautui innokkaiden jalkapalloilijoiden käyttöön tiistaina. Odotettu työmaa valmistui ajallaan ja Ylämyllyn Yllätyksen jalkapallojoukkueet pääsevät harjoittelemaan uudella nurmella heti. Myös keskiviikkona aloittavat jalkapallokoululaiset harjoittelevat tekonurmella.

-  Tulossa on noin 90 lasta, mikä on enemmän kuin edellisissä jalkapallokouluissa, kertoo seuran puheenjohtaja Arto Mononen.

Olosuhteiden paraneminen on vaikuttanut muihinkin seuran toimintoihin.

-  Myös aikuiset ovat kiinnostuneet ja kyläläisiltä ja seuralaisilta on tullut tosi paljon aloitteita aikuisille suunnatusta kuntojalkapallotoiminnasta. Yksi ryhmä on jo perustettukin.

Suunnitteilla on myös oma ryhmä niille, jotka eivät ole ikinä liikkuneet tai urheilleet.

Jatkossa kaikki Yllätyksen 12 joukkuetta junioreista edustukseen pelaavat kotiottelunsa tekonurmella. Monosen toiveissa olisi, että yhteinen kotikenttä lisäisi seuran yhteenkuuluvuutta. Kesälle on luvassa myös ottelutapahtumia, joissa saman päivän aikana useampi seuran joukkue pelaa kotiottelunsa uudella kentällä.