EmediateAd

24052012Thu

Congratulations: Tuukka, Touko

Karjalainen

Back Uutiset Alueet Maakunta Pielisen kaupunki nimivaihtoehdoksi
Published: 22.02.2012 22:34  |  Updated: 22.02.2012 22:53

Pielisen kaupunki nimivaihtoehdoksi

Karjalainen

Nurmeksen ja Valtimon kuntaliitoksen ensiaskeleet olisivat varovaisia, mikäli kuntalaistilaisuudessa esillä olleet linjaukset toteutuisivat harkitussa liitoksessa.
Kuntalaisia kiinnostivat erityisesti Valtimon aluetta huolehtimaan kaavaillun aluejohtokunnan tehtävät, tulevan kunnan veroprosentti sekä mahdolliset nopeat muutokset esimerkiksi koulupiirirajoihin.
Nurmekselainen Matti Turunen herätteli keskustelua myös uuden kunnan nimestä. Hän toivoi liitosneuvotteluissa vielä harkittavan kunnan nimeämistä Pielisen kaupungiksi.
Suurta kiinnostusta kuntaliitos ei näytä vielä herättävän, sillä noin 50:stä Nurmeksen tilaisuuteen osallistuneesta jopa yli puolet oli molempien kuntien luottamushenkilöitä tai virkamiehiä.
Kuntien luottamushenkilöiden kesken sanoja vaihdettiin varsinkin Valtimon kunnan investointien mahduttamisesta kuntaliitossopimukseen, mutta konsulttisuositus on viedä sitovaan paperiin vain tärkeimmät kohteet.

Rate this item
(3 votes)