Perussuomalaiset
Perussuomalaiset uhosivat eduskuntavaalimenestyksensä rohkaisemina, kuinka he seuraavaksi valtaavat ammattiyhdistysliikkeen, ja ensimmäisen yhden vasemmiston vahvimmista linnakkeista, Metalliliiton.
Kun sekä Metalliliiton että JHL:n liittokokousvaalien ehdokasasettelu on nyt päättynyt, vahingoniloisia piisaa muuallakin kuin SDP:ssä ja vasemmistoliitossa.
Metallin entinen rautanyrkki, perussuomalaisten nykyinen työmies Matti Putkonen on selitellyt mahalaskua parhain päin. Putkosen mukaan Metallin liittokokousvaalien kuusi perussuomalaista ehdokasta 1 300:sta ja JHL:n vaalien kaksi perussuomalaista 1 100:sta on ”tavoiteltu määrä”. Jos rehellisiä ollaan, vaikea sitä on kuitenkin pitää minään ay-liikkeen valloituksena tai edes valloituksen alkuna.
Perussuomalaisilla on nyt itsetutkiskelun paikka, sillä tällä menolla jytky ei ehkä ollutkaan alku pitkälle ilolle. Presidentinvaaleissa suomalaiset ovat selvästi nostaneet esiin ei-perussuomalaisen Suomen, ja kunnallisvaalien pääpotti saattaa hyvinkin olla kypsymässä keskustan laariin. Myös perussuomalaisten sisäiset erimielisyydet ovat alkaneet nousta pintaan, vaikka puoluekoneisto tekee kaikkensa pitääkseen ohjakset yksissä käsissä.