Yhtäaikaisesti valtiopäivien avajaisten kanssa OECD julkisti Suomen maakatsauksen. Yhtäläisyys ei jäänyt tähän: niin presidentti Tarja Halonen, eduskunnan puhemies Eero Heinäluoma (sd.) kuin OECD:kin maalasivat tätä vuotta synkin sävyin.
Halonen ja Heinäluoma tähdensivät EU:n velkaongelman leimaavan eduskunnan istuntokautta ja lähivuosien saattavan olla Suomessa vaikeita.
OECD ei tältä osin emmi, vaan sen mielestä Suomen julkisen talouden turvaamiseksi tarvitaan nopeasti mittavia säästöjä tai veronkorotuksia. Väestön ikääntymisen aiheuttaman kestävyysvajeen OECD arvioi vastaavan 4,6 prosenttia Suomen bruttokansantuotteesta. Sen mukaan suomalaisten eläköitymisikäraja pitää nostaa tai jopa poistaa kokonaan.
Tänä vuonna otetaankin hallituksesta ja eduskunnasta mittaa. Viime vuosi aina presidentinvaaleihin saakka meni uusiin poliittisiin asentoihin totutellessa, mutta nyt poteroista pitää päästä ylös ja tarttua toimeen. Samalla etenkin eduskunnan pitää osoittaa hallitukselle, että maata johdetaan suurin linjanvedoin eikä säästämällä juustohöylällä ja hakuammunnalla sieltä täältä, muun muassa alueellisesti tärkeistä varuskunnista.






