Ilmoitus

Raketit räjähtivät sisällä – Isä pelasti 10-vuotiaan poikansa viime hetkellä tulipalosta Joensuussa

Omakotitalon lastenhuone paloi, kun sisällä olleet ilotulitusraketit syttyivät tulitikkuleikkien seurauksena.

Joensuu
Toni Malinen

Omakotitalon lastenhuone tuhoutui tulipalossa maanantai-iltana Joensuussa. Lastenhuoneessa ollut nuori poika loukkaantui tulipalossa lievästi. Palokunnan mukaan perheen isä pelasti 10-vuotiaan pojan hengen.

Sisällä olleista ilotulitteista alkunsa saanut tulipalo syttyi noin kello 17.58. Peipontiellä sijaitsevan omakotitalon lastenhuoneessa ollut 10-vuotias poika oli tiputtanut palavan tulitikun huoneen lattialla olleiden ilotulitteiden päälle. Ilotulitteet syttyivät, alkoivat paukahdella ja sytyttivät lastenhuoneen tuleen.

Hätääntynyt, tulitikkuja käsitellyt poika ei päässyt poistumaan huoneesta. Isä auttoi ulos myös pojan kanssa lastenhuoneessa olleen 10-vuotiaan tytön.

Rakennus täyttyi nopeasti savusta. Perheen isä etsi käsiinsä peitteitä ja syöksyi pelastamaan lapsia savuisesta lastenhuoneesta.

– Vaimoni antoi minulle pari peitettä. Toinen oli sammutuspeite ja toinen oli tavallinen sänkypeitto. Nappasin ne, sillä huoneeseen ei olisi voinut mennä muuten. Huoneessa oli jo niin paljon savua, ettei siellä nähnyt mitään, nimettömänä pysyttelevä pojan isä muistelee.

– Ei siinä liikkunut mielessä mitään muuta kuin että nyt pitää mennä ja äkkiä. Juoksin sisään, etsin pojan äänen perusteella, pyöräytin hänet peitteeseen ja kannoin ulos, isä kertoo.

Kaikkien onneksi ilotulitteet eivät olleet isoja ilotulitusraketteja.

– Oli siellä kyllä silti aikamoinen ilotulitus käynnissä – papatteja ja saattoi siellä olla jokunen Thunder Kingikin mukana. Paukut singahtelivat ylös ja alas, isä muistelee.

Paikalle hälytettiin pelastuslaitoksen yksiköitä Joensuusta, Kontiolahdesta ja Liperistä. Palokunnan saapuessa paikalle lastenhuone oli tulessa, ja ilotulitteet paukkuivat yhä.

Seitsemässä minuutissa paikalle ehtineet Joensuun palokunnan sammutusyksiköt ehtivät kuitenkin nopeasti rajata palon lastenhuoneeseen, ja koko tulipalo oli sammutettu puolessa tunnissa.

Tulipalon syttymishetkellä omakotitalossa oli yhteensä kuusi henkilöä, joista neljä oli alaikäisiä. Osa sisällä olleista pakeni turvaan talon ikkunoista, osa ovien kautta.

Ilotulitteita pidettiin aluksi olohuoneessa, mutta vain hetkeä ennen onnettomuutta lapset olivat vieneet tulitteet omine lupineen lastenhuoneeseen.

– Ilotulitteet olivat sisällä, koska odotimme juuri onnettomuushetkellä, että ilotulitteita saisi räjäytellä luvallisesti. Tosin olisihan niitä voinut muuallakin pitää, isä toteaa jälkiviisaana.

Lieviä palovammoja kasvoihinsa saanut poika kuljetettiin Pohjois-Karjalan keskussairaalaan hoidettaviksi. Muille talossa olleille ei koitunut tulipalosta vammoja. Omakotitalon lastenhuone tuhoutui tulipalossa täysin, ja koko talo kärsi savuvahinkoja.

– Taloudelliset vahingot ovat aina taloudellisia, mutta kyllä tämä säikäytti hyvin paljon. Pikkupojan huolimattomuudestahan se johtui, mutta kyllä ilotulitteiden kanssa tulisi olla varovainen, että siinä mielessä otan omaan piikkiini tämän, isä kommentoi.

Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua

Uutisia Pohjois-Karjalasta

Joen suusta

Vanha Joensuu

Muut uutisosastot