Missä tahansa puolueessa on kahjoja ja aisan yli potkijoita, mutta perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini ei voi mitään sille, että hänen puolueessaan heitä näyttää olevan tavallista enemmän ja näkyvämmin.
Ongelmat eivät katoa sulkemalla niiltä silmät. Päinvastoin, pienestä lumipallosta kasvaa hyvää vauhtia lumivyöry. Sen Soini hyvin tietääkin edeltäjänsä Veikko Vennamon ja SMP:n historiasta.
Viimeisin tapaus on köyliöläinen kunnanvaltuutettu. Hän uhoaa avoimesti Facebookissa, että marokkolaistaustaisen yrittäjän surmaajalle pitää antaa kunniamerkki.
Niin kauan kun perussuomalaisten johto – joka tietysti on vain ja ainoastaan Timo Soini – ei näkyvästi ja äänekkäästi sanoudu irti tällaisesta myös yksittäistapauksissa eikä vain yleisellä tasolla hymistellen, puolue kärsii. Olikin korkea aika, että Soini tiistaina tuomitsi köyliöläisvaltuutetun kirjoitukset.
Erityisesti nyt kunnallisvaalien lähestyessä Soinin on rohjettava puhdistaa puolueensa rasistisista ja muista ääriaineksista, jos hän on sanojensa mittainen mies eikä hyväksy rasismia.
Se voisi maksaa vähän kannatuksen laskua ainakin nimimerkkipalstoilla mutta tekisi perussuomalaisista normaalin puolueen.






