Urheilu (12.08.2007)
Joensuu
Petri Siitonen
Joen Beach Volleyn järjestämä Pohjois-Karjala Cupin neljäs ja viimeinen osakilpailu alkoi lauantaina Joensuussa. Niinivaran kentillä pelattiin naisten sarja sekä miesten B-sarja. Tänään on vuorossa miesten A-sarja, jossa mielenkiinto kohdistuu Mutalan Riennossa viime kaudella pelanneeseen passaripariin Matti Palonen ja Jari-Pekka Lund.Naisten sarjaan osallistui kahdeksan paria. Nimekkäin kaksikko oli Joensuun Prihoissa mainetta niittäneet Mari Räsänen sekä Olga Soudenkova.
– Kerran on käyty yhdessä pelaamassa ennen tätä turnausta, leikkimielellä mukana olleet naiset kertoivat.
Pari voitti kaikki alkusarjan ottelunsa edeten helposti välieriin.
Räsänen ja Soudenkova voittivat sateisessa kelissä myös välieräottelunsa ja näin edessä oli loppuottelu Kuopiosta tulleita Leila Paavolaa ja Tuula Hyttistä vastaan. Joensuulaiset olivat lopulta vahvempia erin 2–1.
– Voitimme ensimmäisen erän selvästi ja hävisimme toisen yhtä selvästi. Kolmas erä tuli meille 15–9, Räsänen iloitsi.
– Välillä peli kulki ihan hyvin ja välillä hieman heikommin, Räsänen nauroi.
Räsäselle turnaus oli toinen tänä kesänä. Hän osallistui Prihoissa pelanneet Taru Alhon kanssa muutama viikko sitten Lahdessa käytyyn Pro-tason turnaukseen.
– Siellä tuli pari tappiota, mutta muuten oli mukavaa, Räsänen muisteli.
Soudenkovalle turnaus oli ensimmäinen sitten juniorivuosien.
– Jos tästä innostuisi niin paljon, että ensi vuonna kiertäisimme koko Pohjois-Karjalan kiertueen, Soudenkova suunnitteli.
Beach Volleyn Pohjois-Karjalan osakilpailun miesten A-sarja tänään sunnuntaina Niinivaaran kentillä alkaen klo 10. Loppuottelu klo 17.30.