Ilmoitus

Katajan valitus ei mennyt läpi

Urheilu (02.02.2010)

Urheilun oikeusturvalautakunta pysyi liittohallituksen päätöksen takana.

Joensuu
Petri Siitonen

Joensuun Katajan valitus urheilun oikeusturvalautakunnalle ei tuonut Korisliigaseuralle takaisin neljää menetettyä pistettä.

Kataja peluutti edustuskelvotonta pelaajaa (Janne Kinnunen) kauden seitsemässä ensimmäisessä ottelussa. Noista peleistä Kataja voitti kaksi 17.10.2009 (FoKoPo-Kataja) ja 20.10.2009 (Kataja-KTP).

Koska Kataja oli käyttänyt pelioikeudetonta pelaajaa, Kataja määrättiin häviämään ottelut lukemin 0–40. Joensuun Kataja vaati valituksessaan, että liittohallituksen päätös kumotaan ja mainittujen kahden ottelun alkuperäiset lopputulokset jätetään voimaan.

Seuran vastineessa todettiin, että koripallolisenssi oli laitettu maksuun 18.8.2009 eli hyvissä ajoin ennen kauden alkua. Katajan toimiston työntekijä oli laittanut lisenssit maksuun käyttämällä hyväkseen vanhaa lisenssilistaa ja siinä olleita viitetietoja, koska lisenssimaksujen uusi tietojärjestelmä ei ollut toiminut.

Maksuja hyväksyessään toimiston työntekijä oli epähuomiossa jättänyt hyväksymättä Janne Kinnusen lisenssin ja tämän vuoksi maksutapahtuma ei tapahtunut eikä lisenssimaksu siirtynyt Koripalloliiton tilille.

Ratkaisuun osallistuneista neljästä jäsenestä yksi jätti asiasta eriävän mielipiteen.

– Emme laskeneet juurikaan sen varaan, että saisimme pinnat takaisin. Odotusarvot sen suhteen eivät olleet korkealla, Katajan joukkueenjohtaja Jukka Törmälä totesi.

Kataja on sarjassa yhdeksäntenä. Matkaa pudotuspeliviivan paremmalle puolen on neljä pistettä. Joensuulaisilla on pelaamatta vielä 16 ottelua. Seuraava todella tärkeä koitos pelataan jo huomenna Uudessakaupungissa.

Ex-joensuulaisen Jyri Lehtosen luotsaama Korihait on ottelun enemmän pelanneena kuuden pinnan päässä.

Hakuohje

  • Hae-toiminnolla voidaan hakea juttuja Karjalainen.fi:n sisällöstä.
  • Haku toimii tekstihakuna. Hakua tarkentaessa voi käyttää seuraavia merkkejä:
  • * korvaa useita merkkejä hakusanassa. *-merkkiä kannattaa käyttää, kun halutaan etsiä myös hakusanan eri taivutusmuotoja. Tällöin *:llä merkitään kohta, josta sana taipuu. Hakua ei voi aloittaa *-merkillä.
  • ? korvaa yhden merkin hakusanassa. ?:llä ei voi aloittaa hakua.
  • ~ merkillä voidaan hakea halutulla etäisyydellä toisistaan sijaitsevia sanoja. Esimerkiksi haku "kari tapio"~2 tekee haun, jossa kari- ja tapio-sanat sijaitsevat kahden sanan sisällä toisistaan. Haettavien sanojen pitää olla lainausmerkkien sisässä.
  • + sanan edessä tarkoittaa, että kyseisen sanan pitää olla haussa.
  • OR-sana tai välilyönti hakusanojen välissä tarkoittaa tai-sanaa.
  • AND-sana hakusanojen välissä tarkoittaa ja-sanaa.
  • AND- ja OR-sanoja voidaan käyttää myös samassa haussa, esimerkiksi (dan OR gordon) AND brown. Tällöin haetaan tekstejä, joissa esiintyvät sanat dan tai gordon ja brown. Haussa sanojen ryhmitys laitetaan sulkujen sisään.
  • NOT-sana sulkee pois hakusanoja. Esimerkiksi haku "dan brown" NOT "gordon brown" hakee ne jutut, joissa esiintyy nimi Dan Brown, mutta ei nimeä Gordon Brown. Jos haussa käytetään useita sanoja, samaan kuuluvien hakusanojen pitää olla lainausmerkeissä.
  • Isoilla ja pienillä kirjaimilla ei ole merkitystä haussa.