Ilmoitus

Nenonen Katajan venyjä

Urheilu (04.02.2010)

Maajoukkueryhmään tähtäävä laituri jatkaa Katajassa myös kaksi seuraavaa kautta.
<1100.01Kuvaotsikko>Jatkosopimus </1100.01Kuvaotsikko>Joensuun Katajan sosiaalisten toimintojen kapteeni Juho Nenonen pelaa uransa parasta kauttaan Korisliigassa. Nenonen ja Kataja solmivat kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Joensuu
Petri Siitonen

Vaihtelevalla menestyksellä miesten Korisliigassa pelanneen Joensuun Katajan yksi positiivisimmista kasvoista kuluvalla kaudella on ollut Juho Nenonen, 22.

Toista kauttaan Katajassa pelaava iso laitahyökkääjä solmi seuran kanssa kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Nenosen lisäksi Katajalla on sopimus seuraavasta pelikaudesta Ilpo Pehkosen kanssa.

– Olen viihtynyt Joensuussa ja seurassa erittäin hyvin.

– Kaikki on mennyt Katajassa juuri niin kuin on sovittu, Joensuun yliopistossa kauppatieteitä opiskeleva Nenonen toteaa tyytyväisenä.

Nenosen mielestä viihtyvyyteen ovat vaikuttaneet mukavat ihmiset.

– Ja se, että olen lähtöisin itsekin pienemmältä paikkakunnalta Kirkkonummen kupeesta Kauklahdelta.

Ennen keskiviikon Korihait-ottelua joensuulainen oli pelannut keskimäärin 22 minuuttia ottelua kohden. Peliaika viime kaudesta on lisääntynyt nelisen minuuttia per peli.

Samalla myös tehot ovat nousseet. Kaukoheittäjänä tunnettu Nenonen on pussittanut 10,3 pinnan keskiarvolla (viime kaudella 6,7). Myös levypallosaralla 202-senttinen Nenonen on ryhdistäytynyt. Irtopalloja on tarttunut 3,6 ottelua kohden (2,3).

Nenosen puolustustyöskentely on sekin menossa parempaan päin.

Kohti maajoukkuetta

Johtamista pääaineenaan opiskeleva taistelija on ottanut johtajuutta myös kentällä.

– Kaikki lähtee kovasta työnteosta eli harjoittelusta. Lisäksi valmentaja (Pekka Salminen) on luottanut minuun ja siitä kiitos hänelle, Nenonen juttelee.

Viime kesänä Nenonen edusti opiskelijoiden MM-kisoissa Suomea pelaten Serbiassa upean turnauksen.

Mikään ihme ei olisi, että Nenosen nimi löytyisi pian myös miesten maajoukkueen päävalmentajan Henrik Dettmannin listoilta. Pekka Salminen toimii sinivalkoisten kakkosvalmentajana.

– Olen puhunut jo aiheesta jo Pekan kanssa. Tavoite on päästä maajoukkueen harjoitusrinkiin, Nenonen paljastaa.

– Pelaavaan kokoonpanoon valitaan vain 12 kaveria ja siihen on tyrkyllä kovia nimiä. En ota sen suhteen mitään stressiä, Nenonen jatkaa.

Joko Katajan vuoro?

Katajan taistelu kohti pudotuspelejä jatkuu sunnuntaina, kun Joensuun Areenalle saapuu helsinkiläinen Torpan Pojat. Laajan pelaajamateriaalin omaava ToPo on voittanut joukkueiden kaksi aiempaa kohtaamista.

– Torpalla on kasassa kova nippu ja se on vaikea vastustaja, Nenonen myöntää.

Syksyllä Areenassa Tomi Kamisen luotsaaman Torpan paremmuus irtosi vasta jatkoajan jälkeen. Katajan tehokkain tuossa ottelussa oli kentälle keskiviikkona paluun tehnyt Sami Lehtoranta 28 pisteellä.

Helsinkiläisten avainpelaajiksi Nenonen luettelee Obie Trotterin, Corey Smithin ja Samuel Haanpään.

– Noita kavereita ei saa päästää vauhtiin, heidät on pysäytettävä. Meidän on oltava valmiita heti alusta asti, Nenonen pohtii.

Joensuussa Trotter pamautti peräti 38 pistettä. ToPon selvässä kotivoitossa todella taitava pelintekijä tyytyi järjestelijän roolin tehden vain yhden pisteen.

Lukuisten jenkkivaihdosten vuoksi sunnuntain kohtaaminen on joukkueille nykyisillä koostumuksilla ensimmäinen.

Katso Juho Nenosen kommentit.

www.karjalainen.fi

Tausta : Juho Nenonen
Syntymäaika: 12.9.1987.
Pituus ja paino: 202 cm/100 kg.
Pelipaikka: 3–4.
Kasvattajaseura: Tapiolan Honka, Espoo.
Saavutukset: kaksi SM-kultaa (Honka 2007 ja 2008), SM-hopea 2009 (Kataja), SM-pronssi 2006 (Honka), 20-vuotiaiden B-divisioonan EM-pronssia 2007, 12 20-vuotiaiden maaottelua (yht. 85 pistettä), 26 A-poikien maaottelua (140 pistettä), 7 B-poikien maaottelua (54 pistettä), A-poikien SM-kulta 2005 (Honka), A-poikien SM-hopea 2006 (Honka), 22-vuotiaiden SM-pronssi 2006 (Honka), B-poikien SM-pronssi 2004 (Honka)
Korisliigan yhden ottelun piste-ennätys: 22.

Hakuohje

  • Hae-toiminnolla voidaan hakea juttuja Karjalainen.fi:n sisällöstä.
  • Haku toimii tekstihakuna. Hakua tarkentaessa voi käyttää seuraavia merkkejä:
  • * korvaa useita merkkejä hakusanassa. *-merkkiä kannattaa käyttää, kun halutaan etsiä myös hakusanan eri taivutusmuotoja. Tällöin *:llä merkitään kohta, josta sana taipuu. Hakua ei voi aloittaa *-merkillä.
  • ? korvaa yhden merkin hakusanassa. ?:llä ei voi aloittaa hakua.
  • ~ merkillä voidaan hakea halutulla etäisyydellä toisistaan sijaitsevia sanoja. Esimerkiksi haku "kari tapio"~2 tekee haun, jossa kari- ja tapio-sanat sijaitsevat kahden sanan sisällä toisistaan. Haettavien sanojen pitää olla lainausmerkkien sisässä.
  • + sanan edessä tarkoittaa, että kyseisen sanan pitää olla haussa.
  • OR-sana tai välilyönti hakusanojen välissä tarkoittaa tai-sanaa.
  • AND-sana hakusanojen välissä tarkoittaa ja-sanaa.
  • AND- ja OR-sanoja voidaan käyttää myös samassa haussa, esimerkiksi (dan OR gordon) AND brown. Tällöin haetaan tekstejä, joissa esiintyvät sanat dan tai gordon ja brown. Haussa sanojen ryhmitys laitetaan sulkujen sisään.
  • NOT-sana sulkee pois hakusanoja. Esimerkiksi haku "dan brown" NOT "gordon brown" hakee ne jutut, joissa esiintyy nimi Dan Brown, mutta ei nimeä Gordon Brown. Jos haussa käytetään useita sanoja, samaan kuuluvien hakusanojen pitää olla lainausmerkeissä.
  • Isoilla ja pienillä kirjaimilla ei ole merkitystä haussa.