Aluevaalien äänestysprosentti uhkaa jäädä alle 40 prosentin
Varmoja äänestäjiä on vähemmän kuin laimeiksi jääneiden kuntavaalien edellä. LEHTIKUVA / Silja-Riikka Seppälä
Aluevaalien äänestysvilkkaus uhkaa jäädä alle 40:n, kertoo Kunnallisalan kehittämissäätiön (KAKS) teettämä kyselytutkimus.
Kyselyyn vastanneista 41 prosenttia ilmoitti varmasti äänestävänsä aluevaaleissa. Syyskuun kyselyyn verrattuna äänestysinto on hiipunut hieman. Tuolloin varmoja äänestäjiä oli 43 prosenttia.
Vastaavassa kyselyssä kuntavaalien edellä varmoiksi äänestäjiksi ilmoittautui vajaat 60 prosenttia. Kuntavaalien toteutunut äänestysprosentti oli 55 prosenttia, joten aluevaalien vilkkaus näyttää jäävän alhaisemmaksi.
Tutkimuksissa yleensä neljä viidestä ilmoittaa luultavasti äänestävänsä, mutta kokemus on osoittanut, että vain varmoiksi äänestäjiksi ilmoittautuvien osuus antaa osviittaa tulevasta äänestysprosentista.
Työttömien, opiskelijoiden ja vähemmän koulutettujen joukossa on keskimääräistä vähemmän varmoja äänestäjiä. Ylemmät toimihenkilöt, korkeasti koulutetut, yrittäjät ja eläkeläiset ovat keskimääräistä vakuuttuneempia siitä, että he käyvät äänestämässä.
Vasemmistoliiton, vihreiden ja SDP:n kannattajista yli puolet sanoo aikovansa varmasti äänestää. Perussuomalaisten kannattajista tätä mieltä oli vain reilu kolmannes. Kokoomuksen kannattajista lähes puolet ja keskustan kannattajista kaksi viidestä oli varmasti lähdössä äänestämään.
Kyselyn toteutti TNS Gallup, ja siihen kerättiin yli tuhat vastausta marras-joulukuun vaiheessa. Tulosten virhemarginaali on suurimmillaan vajaat kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Karhuluvista tehdyt valitukset tuottavat Pohjois-Karjalan metsästäjille päänvaivaa – "Valitukset ovat minusta järjestelmällistä kiusantekoa"
Siilaisella murhatun Johannes Karhapään hautaa ei avata, mutta hänen esineensä ovat ortodokseille merkityksellisiä pyhäinjäännöksiä –Vanhan Valamon omenapuu on sinnitellyt pakkastalvista toiseen Tuupovaarassa
Juuan Paalasmaan Campingissa on ollut edelliskesään verrattuna hiljaista – Pertti ja Tuula Tolonen eivät jatka enää ensi kesänä leirintäalueen yrittäjinä: "Toivon sydämeni pohjasta, että tähän saadaan jatkaja"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi