Antti Rinnettä ei valittu Lohjan kaupunginjohtajaksi
Antti Rinnettä ei valittu Lohjan kaupunginjohtajaksi. LEHTIKUVA / Vesa Moilanen
Eduskunnan varapuhemiestä Antti Rinnettä (sd.) ei valittu Lohjan uudeksi kaupunginjohtajaksi. Kaupunginvaltuusto äänesti valinnasta suljetussa lippuäänestyksessä, jossa Rinne jäi kolmannelle sijalle.
Ratkaisevalle toiselle äänestyskierrokselle pääsivät S-ryhmän hotelliyhtiö Sokotelia johtanut Jarkko Härmälä ja Uudenmaan liiton hallintojohtaja Inka Tikkanen. Valtuuston ryhmistä kokoomus ja kristillisdemokraatit asettuivat tukemaan Härmälää, SDP Rinnettä. Vihreät, keskusta ja RKP tukivat Tikkasta.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Joensuulaiset Emma Heinonen, 26, ja Krista Päivänurmi, 35, kaipasivat urheiluvaatteisiin naisellisuutta ja perustivat oman yrityksen – "Meistä treenatessa saa myös näyttää hyvältä"
Ukrainalainen Yuliia Ezhak, 45, saapui Joensuuhun lapsensa kanssa kuukausi sitten ja on hyvin kiitollinen siitä, miten heidät on otettu vastaan – lapsi pääsi heti kouluun ja harrastamaan
Tohmajärven lehmälääkäri Juha Hurmalainen, 70, keskittyy nykyisin harrastuksiinsa – "Panin kerrasta poikki"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi