Epävakaa sää jatkuu sunnuntaina suuressa osassa maata
Viikonloppu jatkuu epävakaana, ja sunnuntaina sateita on odotettavissa suuressa osassa maata. LEHTIKUVA / Heikki Saukkomaa
Viikonloppu jatkuu epävakaana, ja sunnuntaina sateita on odotettavissa suuressa osassa maata. Paikoin voi myös ukkostaa, kertoo Ilmatieteen laitos.
Ilmatieteen laitoksen ennusteen mukaan sateita ja mahdollisia ukkoskuuroja on luvassa erityisesti maan etelä- ja keskiosissa. Runsaimmat sadekertymät ovat tulossa maan keskivaiheilla.
Etelässä on kuitenkin päivällä enimmäkseen poutaa, mutta tuuli voi yltyä navakaksi. Lapissa sää jatkuu pääosin poutaisena.
Lämpötilat liikkuvat koko maassa 15 asteen molemmin puolin, etelässä elohopea voi nousta 20 asteeseen.
Maanantain odotetaan olevan pääosin poutapäivä, joskin idässä voi tulla vielä joitain sadekuuroja. Sää näyttää hiljalleen lämpenevän juhannusta kohti, mutta juhannussään ennustettavuus on Ilmatieteen laitoksen mukaan vielä heikkoa.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Kimmeliin avataan heinäkuussa kylpylä, joka on rajoitetusti avoinna myös muille kuin hotellivieraille – Katso video ja kuvat uusista tiloista
Tuomenkehrääjäkoilla meneillään huippuvuosi – Joensuun Ranta-Mutalassa on kaksi toukkien täysin seittiin kietomaa puuta
Kuuntele Aitiopaikalla-podcast: Macaon hengenvaarallinen onnettomuus jätti jälkensä joensuulaiseen moottoripyöräilijään Erno Kostamoon - mutta se ei menoa hidasta, tällä viikolla hän ajaa Imatran ajojen ykköstähtenä ja mielessä siintää Mansaaret
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi