EU lisäsi venäläisen kullan kiellettyjen tuontituotteiden joukkoon – myös Yön sudet EU:n pakotteiden piiriin
Pakotelistalle on lisätty myös moottoripyöräkerho Yön sudet, joka tunnetaan Vladimir Putinin tukijoina. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Venäläinen kulta on lisätty Euroopan unionin kieltämien tuontituotteiden listalle. EU:n laajentamat talouspakotteet Venäjää vastaan tulivat voimaan perjantaina.
Kullan lisäksi tuontikielto koskee ulkoministeriön mukaan myös kultajalosteita. Kulta on energian jälkeen Venäjän toiseksi merkittävin vientituote.
Tullin mukaan matkailijat voivat tuoda Venäjältä Suomeen koruja ja kultaseppien tuotteita, kunhan matkailijat omistavat ne eikä niitä tuoda myytäväksi. Suomeen ei ole Tullin mukaan tuotu alkuvuoden aikana kultaa, joka on peräisin Venäjältä.
EU päätti myös tarkentaa aiemmin voimaan tullutta talletuskieltoa koskemaan myös Venäjän ja EU:n ulkopuolisia maita, jotta pakotteita ei voitaisi kiertää yhtä helposti kuin ennen. Venäläinen Sberbank lisättiin myös pakotelistattujen rahoituslaitosten joukkoon.
Myös henkilöitä ja yhteisöjä koskevia pakotteita laajennettiin. Esimerkiksi Venäjän presidenttiä Vladimir Putinia tukeva moottoripyöräkerho Yön sudet on perjantaista lähtien EU:n pakotteiden piirissä.
EU ja Yhdysvallat ovat asettaneet keväästä lähtien aiempaa kovempia talouspakotteita Venäjälle sen jälkeen, kun maa käynnisti hyökkäyssodan Ukrainaan ja tunnusti Itä-Ukrainan separatistialueiden itsenäisyyden.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Karhuluvista tehdyt valitukset tuottavat Pohjois-Karjalan metsästäjille päänvaivaa – "Valitukset ovat minusta järjestelmällistä kiusantekoa"
Siilaisella murhatun Johannes Karhapään hautaa ei avata, mutta hänen esineensä ovat ortodokseille merkityksellisiä pyhäinjäännöksiä –Vanhan Valamon omenapuu on sinnitellyt pakkastalvista toiseen Tuupovaarassa
Juuan Paalasmaan Campingissa on ollut edelliskesään verrattuna hiljaista – Pertti ja Tuula Tolonen eivät jatka enää ensi kesänä leirintäalueen yrittäjinä: "Toivon sydämeni pohjasta, että tähän saadaan jatkaja"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi