HS: Niinistö aikoo ottaa venäläisten viisumit puheeksi hallituksen kanssa
LEHTIKUVA / Markku Ulander
Presidentti Sauli Niinistö sanoo Helsingin Sanomien haastattelussa aikovansa ottaa venäläisten viisumit esille, kun hän torstaina tapaa hallituksen Kultarannassa.
Turistiviisumien myöntämiselle on vaadittu loppua, ja Niinistö kertoo keskustelleensa asiasta ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) kanssa. Niinistö ei kerro lehdelle omaa näkemystään asiassa, vaan aikoo kertoa sen vasta hallitukselle.
Niinistö huomauttaa, että viisumiongelma jakautuu kahteen osaan, Schengen-alueen toimintaan liittyviin kysymyksiin ja Suomen päätettävissä oleviin asioihin. Niinistön mielestä olisi outo ja ristiriitainen tilanne, jos joku Schengen-maista olisi myöntänyt venäläiselle viisumin, mutta Suomi ilmoittaisi rajalla, ettei viisumia kunnioiteta.
Presidentin mukaan Suomen tilanteeseen vaikuttavat myös "aika mittavat" perheyhteydet rajan yli.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Aittarannan, Ranta-Mutalan, Noljakan ja Hammaslahden K-marketit saavat uuden kauppiaan – Sonkajärveläinen K-kauppias Hue Vo siirtyy Joensuuhun luotsaamaan neljää K-marketia
Katso keikkatallenne: Neljä Ruusua juhlisti neljää vuosikymmentään Ilosaaressa runsaan yleisön kanssa – ”He pysyvät vuodesta toiseen soittolistoilla ja kuulostavat yhä hyvältä,” sanoo keikalle saapunut joensuulainen Antti Vikman
Pelaajauransa tiistaina lopettavan lajilegenda Toni Kohosen, 46, sydämessä on aina paikka Kiteelle, ja Pyhäjärven rannalla sijaitsevalla kesämökillä sielu lepää – "Se on aina ollut tärkeä hengähdyspaikka"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi