Mies viilteli ja hakkasi uhria, palasi kaksi kertaa asuntoon jatkamaan väkivaltaa – tuomittiin elinkautiseen
Käräjäoikeus katsoi, että surmaamistapa, lukuisat vammat ympäri kehoa sekä teon pitkä kesto aiheuttivat uhrille erittäin suurta kärsimystä, kipua ja kuolemanpelkoa. LEHTIKUVA / KAISA SIREN
Lapin käräjäoikeus tuomitsi tiistaina 29-vuotiaan miehen elinkautiseen vankeuteen murhasta. Oikeuden mukaan mies viilteli miespuolista uhria veitsellä, hakkasi tätä nyrkein ja iski lopulta puukolla kaulaan. Väkivalta kesti tunteja.
Henkirikos tapahtui asunnossa Simossa viime vuoden kesäkuun alussa. Jutussa oli myös toinen syytetty, 34-vuotias mies, joka tuomittiin saman uhrin törkeästä pahoinpitelystä 1,5 vuoden ehdolliseen vankeuteen.
Oikeuden mukaan miehet tekivät asunnolle mennessään yhdessä väkivaltaa uhrille. 34-vuotias poistui asunnolta, mutta 29-vuotias Mikko Christian Miettinen palasi sinne kahdesti ja jatkoi väkivaltaa, tuomiossa sanottiin.
Käräjäoikeus katsoi, että surmaamistapa, lukuisat vammat ympäri kehoa sekä teon pitkä kesto aiheuttivat uhrille erittäin suurta kärsimystä, kipua ja kuolemanpelkoa. Uhrin kasvoihin kohdistunutta viiltelyä oikeus piti kidutuksenomaisena tekotapana.
– Miettisen (uhriin) kohdistama väkivalta ensimmäisestä käynnistä viimeiseen käyntiin laskettuna on kestänyt kokonaisuudessaan noin neljä tuntia. Jo ensimmäisen käynnin yhteydessä (uhriin) oli kohdistettu (molempien tuomittujen) toimesta runsasta ja voimakasta väkivaltaa, jonka johdosta (uhria) voidaan pitää lähes täysin puolustuskyvyttömänä, oikeus sanoi tuomiossaan.
Miettiselle tehtiin käräjäkäsittelyn aikana mielentilatutkimus, jonka mukaan hän oli veriteon aikaan syyntakeinen, eli ymmärsi tekonsa. Hän kiisti syytteen murhasta ja katsoi syyllistyneensä törkeään pahoinpitelyyn. Päätöstä lähteä käymään uhrin luona mies sanoi "typeräksi päähänpistoksi".
uusimmat
Luitko jo nämä?
Ruokalähettifirma Wolt avasi Joensuuhun myymälän - Wolt-market Niinivaaralla näyttää normaalilta ruokakaupalta, mutta asiakkaat eivät pääse sinne sisään
Kimmeliin avataan heinäkuussa kylpylä, joka on rajoitetusti avoinna myös muille kuin hotellivieraille – Katso video ja kuvat uusista tiloista
Tuomenkehrääjäkoilla meneillään huippuvuosi – Joensuun Ranta-Mutalassa on kaksi toukkien täysin seittiin kietomaa puuta
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi