play

Kaksi kuoli kolarissa Konginkankaalla – Nelostie oli poikki tuntien ajan, liikenne kulkee taas normaalisti

Paikalle on järjestetty kiertotie, ja poliisi ohjaa liikennettä. Kuvituskuvaa. Lehtikuva / Vesa Moilanen

Paikalle on järjestetty kiertotie, ja poliisi ohjaa liikennettä. Kuvituskuvaa. Lehtikuva / Vesa Moilanen

STT-Lehtikuva

Kaksi ihmistä on kuollut ja neljä joutunut sairaalaan kahden henkilöauton nokkakolarissa Nelostiellä Äänekosken Konginkankaalla, kertoo Sisä-Suomen poliisi.

Kolarissa kuoli kaksi Etelä-Suomesta kotoisin olevaa miestä. Neljä muuta ihmistä kuljetettiin Jyväskylän keskussairaalaan.

Poliisin mukaan onnettomuustilanne alkoi, kun pohjoiseen matkalla ollut henkilöauto siirtyi ohituskaistalle ja ajautui vastaantulevien kaistalle, missä se kolaroi vastaantulevan henkilöauton kanssa. Molemmissa autoissa oli kolme ihmistä. Kuolonuhrit olivat ohittamaan lähteneessä autossa, poliisi kertoo STT:lle.

Onnettomuudessa vaurioituivat myös ohitettava rekka sekä ohittaneen auton perässä ajanut henkilöauto.

Mainos alkaa
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Mainos päättyy

Onnettomuuspaikka oli Konginkankaan eteläisestä liittymästä noin kaksi kilometriä pohjoisen liittymän suuntaan. Kolari tapahtui samalla tieosuudella kuin vuoden 2004 linja-auton ja paperirekan tuhoisa kolari, jossa kuoli 23 ja loukkaantui 15 ihmistä. Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Kari Aaltion mukaan kolari tapahtui samassa mäessä mutta tällä kertaa mäen päällä, kun ohittava auto oli matkalla etelästä pohjoiseen.

Aaltion mukaan onnettomuuden syytä on vaikea arvioida. Tapahtumapaikalla oli reilut 10 astetta pakkasta, ja tie oli vilkkaasti liikennöity. Viitteitä alkoholista tai muista päihdyttävistä aineista ei kuitenkaan ollut, Aaltio kertoo.

Sisä-Suomen poliisilaitos tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kuolemantuottamuksena.

Nelostie oli suljettuna onnettomuuden takia liikenteeltä usean tunnin ajan, ja paikalla oli käytössä kiertotie. Puoli viiden jälkeen liikenne kulki jälleen normaalisti, tieliikennekeskus tiedotti.

Mainos alkaa
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Mainos päättyy

Hälytys onnettomuudesta tuli puoli yhden jälkeen iltapäivällä. Pelastuslaitoksen mukaan kohteessa oli useita ensihoidon yksiköitä sekä lääkärihelikopteri. Pelastustoimet päättyivät onnettomuuspaikalla kello kahden jälkeen.

uusimmat

Tarinat

Tarinat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Luetuimmat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO

Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.

whatsApp

Whatsappilla:

Numeroon 050 3500 245

phone

Toimitus, uutisvihjeet:

010 230 8110

email

toimitus@karjalainen.fi