Niinistö kannattaa keskustelua Valko-Venäjän nimestä
Presidentti Sauli Niinistö kannattaa keskustelua Valko-Venäjän nimen päivittämisestä Belarusiksi. LEHTIKUVA / Markku Ulander
Presidentti Sauli Niinistö kannattaa keskustelua Valko-Venäjän nimen päivittämisestä Belarusiksi. Niinistö tviittasi keskiviikkona linkin Helsingin Sanomien pääkirjoitukseen, jossa lehti esittää, että Suomenkin tulisi pohtia maan nimen muuttamista. Niinistö toteaa tviitissään, että kyseessä on "hyvä ja varteenotettava keskustelunavaus".
Valko-Venäjän nimikysymys nousi esille, kun Norjassa päätettiin, että maasta käytetään jatkossa nimeä Belarus eikä Hviterussland. Vastaavan päätöksen ovat aiemmin tehneet Ruotsi ja Tanska.
Norjan pääministeri Jonas Gahr Stören mukaan nimenmuutos on solidaarisuuden osoitus Valko-Venäjän demokratialiikkeelle. Störe kertoi nimenmuutoksesta tavattuaan Valko-Venäjän demokratialiikkeen ja opposition johtohahmon, maanpaossa elävän Svjatlana Tsihanouskajan, joka on kannattanut nimenmuutosta.
Norja kertoi asiasta sunnuntaina 29. toukokuuta, joka on kansainvälinen päivä solidaarisuudelle valkovenäläisiä kohtaan. Päivä on myös Tsihanouskajan aviomiehen, kansalaisoikeusaktivisti Sjarhei Tsihanouskin pidätyksen vuosipäivä.
Suomessa ulkoministeriö linjasi maaliskuussa, että Valko-Venäjä pysyy suomeksi Valko-Venäjänä, mutta että ruotsiksi aletaan käyttää nimeä Belarus. Kotimaisten kielten keskus (Kotus) linjasi syksyllä 2020 yhdessä ulkoministeriön kanssa, että vakiintuneeseen nimeen Valko-Venäjä ei ole nykytilanteessa syytä tehdä muutosta.
Belarus-nimen puolesta liputti keskiviikkona europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natri (sd.), joka kyseli tviitissään, saisiko ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) asian järjestettyä.
– Jäi päätös puolitiehen – olisi pitänyt korjata suomeksikin Belarus, Kumpula toivoo.
Nimen muuttamista on kannattanut myös kirjailija Sofi Oksanen, joka esitti vaihdosta viime kesänä.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Ruokalähettifirma Wolt avasi Joensuuhun myymälän - Wolt-market Niinivaaralla näyttää normaalilta ruokakaupalta, mutta asiakkaat eivät pääse sinne sisään
Kimmeliin avataan heinäkuussa kylpylä, joka on rajoitetusti avoinna myös muille kuin hotellivieraille – Katso video ja kuvat uusista tiloista
Tuomenkehrääjäkoilla meneillään huippuvuosi – Joensuun Ranta-Mutalassa on kaksi toukkien täysin seittiin kietomaa puuta
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi