Poliisin aseenkäytöstä Jämsässä ei aloiteta esitutkintaa – poliisi ampui miestä kämmeneen
Poliisin marraskuisesta aseenkäytöstä Keski-Suomessa Jämsässä ei aloiteta esitutkintaa. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / Vesa Moilanen
Poliisin marraskuisesta aseenkäytöstä Keski-Suomessa Jämsässä ei aloiteta esitutkintaa, kertoi syyttäjälaitos keskiviikkona.
Miehen epäillään ampuneen yöaikaan kohti poliiseja Jämsän Eväjärvellä, ja myös poliisi käytti tilanteessa asetta. Ampumista seurasi piiritystilanne miehen kotona, jonka päätteeksi poliisi otti miehen kiinni.
Syyttäjälaitoksen mukaan poliisi ampui miestä kämmeneen.
– Kohdehenkilö ryhtyi oikeudettomaan hyökkäykseen poliisien käskyistä ja varoituksista huolimatta. Lievemmät voimakeinot eivät olleet toimineet, tiedotteessa todetaan.
Tutkinnanjohtajana toimineen aluesyyttäjän mukaan poliisilla ei ollut tilanteessa lievempiä keinoja miehen pysäyttämiseksi. Näin ollen poliisin ampuma-aseen käyttö oli tarpeellista ja puolustettavaa.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Juuan Paalasmaan Campingissa on ollut edelliskesään verrattuna hiljaista – Pertti ja Tuula Tolonen eivät jatka enää ensi kesänä leirintäalueen yrittäjinä: "Toivon sydämeni pohjasta, että tähän saadaan jatkaja"
Vaikka some täyttyykin nyt sienikuvista, ei tattimetsään ole vielä Pohjois-Karjalassa hätä, vaan kausi on vasta aluillaan – "Odotellaan vain rauhassa sään viilenemistä"
Arkeologiaa opiskeleva Tehosekoittimen Otto Grundström, 45, on nostalgikko, joka kulkee eteenpäin selin: "Minua kiinnostaa enemmän, mitä on tapahtunut kuin mitä on edessä"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi