Väkivallan tekijöitä auttava Aggredi kertoo sen työntekijän joutuneen järjestäytyneiden rikollisryhmien pahoinpitelemäksi
Helsinki Mission väkivaltatyön päällikkö Petri Salakan mukaan teosta epäillyt tekijät olivat kahdesta eri rikollisjengistä. Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto
Väkivallan ehkäisytyötä tekevä Aggredi kertoo sen työntekijän joutuneen järjestäytyneiden rikollisryhmien pahoinpitelemäksi.
Helsinki Mission väkivaltatyön päällikkö Petri Salakan mukaan teosta epäillyt tekijät olivat kahdesta eri rikollisjengistä. Pahoinpitely tehtiin noin kaksi viikkoa sitten.
Salakan mukaan tapauksesta on tehty rikosilmoitus Lounais-Suomen poliisille. STT ei ole tavoittanut Lounais-Suomen poliisia kommentoimaan asiaa.
– Tämä on täysin poikkeuksellinen tapaus. Työntekijöihin ei tietääkseni ole koskaan kohdistunut minkäännäköistä uhkaa, sanoo Salakka STT:lle.
Aggredin mukaan työntekijää käskettiin lopettamaan Aggredi-työ ja esiintyminen mediassa. Häntä käskettiin myös jättämään taakseen kotipaikkakuntansa ja muuttamaan toiselle paikkakunnalle. Käskyä vahvistettiin vielä vakavamman väkivallan uhkauksella.
Twitterissä julkaistussa kirjoituksessa sanotaan, ettei väkivallanteko vaikuta Aggredin toimintaan.
– Erikseen vielä terveiset niille jengiläisille, jotka osallistuivat tähän tekoon ja sen suunnitteluun. Joskus tulee vielä aika, kun sinunkin tiesi rikollismaailmassa tulee päätökseen. Kun se aika koittaa, olet tervetullut Aggrediin.
KRP:n exit-toiminnan johtaja pitää äärimmäisen huolestuttavana
Helsinki Mission Aggredi auttaa ihmisiä irtautumaan väkivaltaisesta ja rikollisesta elämästä. Sen kohderyhmänä ovat kodin ulkopuolista väkivaltaa tehneet, vakavaa väkivaltaa suunnittelevat ihmiset, ääriliikkeiden edustajat sekä rikollisjengeistä irtautuvat ihmiset ja heidän läheisensä.
– Olemme olleet aika sellainen puolueeton alue monessakin mielessä, asiakkaat tulevat meille vapaaehtoisesti ja tajuavat kuvion, sanoo Salakka.
Exit-toimintaa keskusrikospoliisissa (KRP) johtava rikoskomisario Antti Hyyryläinen kommentoi asiaa yleisellä tasolla. Hän pitää tapausta hyvin vakavana ja poikkeuksellisena.
– Tämä on äärimmäisen huolestuttavaa, jos ruvetaan järjestötoimijoiden tilaa ja toimintaa tällaisella väkivallanteolla rajoittamaan.
Hyyryläisen tiedossa ei ole, että koskaan aikaisemmin olisi tapahtunut vastaavaa.
– Tietääkseni tämä on ensimmäinen kerta, kun irtautumisen tukemistyötä tekevä henkilö joutuu väkivallan kohteeksi.
KRP ei ole mukana epäillyn pahoinpitelyn tutkinnassa.
uusimmat
Luitko jo nämä?
"Mä vaan vedän", Pekka Hyysalo, 31, esiintyy ensimmäistä kertaa Joensuun Parafestissa ja iloitsee, että Suomessa järjestetään kaikki huomioon ottavia tapahtumia
Kirppistely kielii ympäristötietoisuudesta, ja siksi siitä on tullut myös trendikästä – "Sehän on vain järkevää", sanoo joensuulainen Markku Nevala, 36
"Osaamista pitää olla sekä ylä- että alamäessä" – Juukalaisen Nunnauunin ulkomaanmyynti on nyt kaikkien aikojen ennätyslukemissa, energiakriisi sai Euroopan heräämään varaaville takoille
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi