Valkoposkihanhia vähemmän kuin vuosiin – tuhot silti mittavia
Enimmillään Suomessa on samanaikaisesti tänä vuonna ollut puoli miljoonaa valkoposkihanhea. LEHTIKUVA / ANNI ÅGREN
Valkoposkihanhia on havaittu Suomessa vähemmän kuin vuosiin, mutta niiden aiheuttamat vahingot ovat edelleen mittavia, kertoo ympäristöministeriö tiedotteessa. Pelloille aiheutuneiden tuhojen arvioidaan yltävän samalle tasolle kuin vuonna 2020, jolloin hanhien viljelysvahinkoja korvattiin noin 3,4 miljoonalla eurolla.
Kylmän alkukevään seurauksena hanhet jäivät laiduntamaan pelloille useiksi viikoiksi ja söivät paikoin kaiken nurmilla ja viljapelloilla olleen vihreän kasvuston. Hanhille varatuilta niin sanotuilta hanhipelloilta loppui ravinto jo toukokuun alussa, jolloin hanhet siirtyivät ympäröiville tuotantopelloille.
Enimmillään Suomessa on samanaikaisesti tänä vuonna ollut puoli miljoonaa valkoposkihanhea. Niiden aiheuttamia vahinkoja on pyritty torjumaan muun muassa drooneilla ja lasertykeillä.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Harry Styles on niin suosittu artisti, että keikoille lähdetään Joensuusta jopa Osloon – joensuulainen Silja Kirves kertoo, millainen kokemus suurkeikka oli
The New York Times -artikkeli: Bulgarialaisella vuorella kohoaa yksi maailman erikoisimmista rakennelmista, jolla on vastenmielinen menneisyys
"Jos ihmiset olisivat saaneet itse valita, he olisivat ottaneet vain potaattia ja tupakkia" – Valtimon puukoulun pieni marttamuseo nostaa esiin rajaseudun ahkerien naisten työn
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi