Bloombergin tiedot: EU aikoo lykätä venäläisen öljyn täyskieltoa, jotta pakotepaketti saataisiin aikaan
Ylimääräinen EU-huippukokous alkaa Brysselissä maanantaina. LEHTIKUVA/AFP
Euroopan komissio on ehdottanut Euroopan unionin jäsenmaille, että venäläisen öljyn täyskieltoa lykättäisiin, jotta EU pääsisi sopimukseen uudesta Venäjään kohdistuvasta pakotepaketista, kertoo uutistoimisto Bloomberg. Sen tietojen mukaan öljytoimitukset voisivat jatkua Druzhba-putken kautta, joka on tärkein raakaöljyn lähde Unkarille.
Unkari on kertonut vastustavansa venäläisen öljyn tuontikieltoa. Meriyhteyttä vailla oleva Unkari on riippuvainen putkea pitkin tulevasta venäläisestä öljystä.
Sen sijaan jäsenvaltiot lopettaisivat raakaöljyn tuonnin Venäjältä meriteitse kuuden kuukauden sisällä, kertoo uutistoimisto. Jalostettujen öljytuotteiden laivaaminen olisi määrä lopettaa kahdeksan kuukauden sisällä.
Bloombergin mukaan jotkut jäsenvaltiot haluavat päästä sopuun pakotepaketista ennen EU:n johtajien tapaamista Brysselissä maanantaina. Huippukokouksen tärkeimpiin kysymyksiin kuuluu se, pystyykö unioni sopimaan venäläisen öljyn tuontikiellosta.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Harry Styles on niin suosittu artisti, että keikoille lähdetään Joensuusta jopa Osloon – joensuulainen Silja Kirves kertoo, millainen kokemus suurkeikka oli
The New York Times -artikkeli: Bulgarialaisella vuorella kohoaa yksi maailman erikoisimmista rakennelmista, jolla on vastenmielinen menneisyys
"Jos ihmiset olisivat saaneet itse valita, he olisivat ottaneet vain potaattia ja tupakkia" – Valtimon puukoulun pieni marttamuseo nostaa esiin rajaseudun ahkerien naisten työn
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi