Kahdentoista kuukauden euribor kiipesi yli prosentin
Korkojen nousu tuntuu asuntolainoja ottaneiden rahapussissa. Lehtikuva / Martti Kainulainen
Yleisesti asuntolainojen viitekorkona käytetty 12 kuukauden euribor-korko kipusi keskiviikkona pitkästä aikaa yli yhden prosenttiyksikön, lukemaan 1,067. Rajapyykin ylittymisestä kertoi tviitissään Nordean pääanalyytikko Jan von Gerich.
Hän ennakoi, että kahden prosentin raja ylittyy syksyn aikana.
– Aiemmat odotukset korkojen hitaasta noususta ovat haihtuneet tuhkana tuuleen, von Gerich ennakoi.
Vielä tiistaina taso oli 0,957, kertoo Suomen Pankki.
Pitkään miinuksella ollut korko on kevään ja alkukesän aikana nopeassa nousussa. Nollan rajapyykki ylittyi 12. huhtikuuta. Vielä uuden vuoden vaiheilla korko oli noin 0,5 prosenttia miinuksella.
Koron nousu tuo asuntolainoja ottaneille lisälaskun, kun heidän lainakorkonsa tarkistetaan. Kahdentoista kuukauden euribor vaipui miinuksen puolelle alkuvuonna 2016. Finanssikriisin myllerryksessä vuonna 2008 se kävi 5,4 prosentissa.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Kimmeliin avataan heinäkuussa kylpylä, joka on rajoitetusti avoinna myös muille kuin hotellivieraille – Katso video ja kuvat uusista tiloista
Loistavan taloudellisen tuloksen tehnyt Joensuun Kiekko-Pojat kertoi monelle mieluisan uutisen: "Liigahaaveesta on tullut realistinen tavoite"
Se yhteinen kokemus: Kun kävelee Hassisen Koneen jäsenten kanssa Jokelan kulmalta Marttakahvioon, selviää muun muassa, että muoviruusut olivat hammaslahtelaisessa omenapuussa ja Mika Kaurismäki tekee yhtyeen paluusta dokumentin
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi