Sampo arvioi mahdollisuutta listautua myös Tukholman pörssiin
Sammossa arvioidaan, että Tukholman-listaus voisi kasvattaa osakkeiden kysyntää ja kaupankäyntivolyymeja. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Vakuutusyhtiö Sampo arvioi mahdollisuutta listautua Helsingin pörssin lisäksi Tukholman pörssiin. Arvioinnin on määrä valmistua lähikuukausien aikana, jolloin mahdollinen rinnakkaislistaus voisi tapahtua tämän vuoden viimeisellä neljänneksellä.
– Tukholman-listaus voisi kasvattaa Sammon osakkeiden kysyntää ja kaupankäyntivolyymejä ajan mittaan ja hyödyttää siten kaikkia osakkeenomistajia, sanoo Sammon hallituksen puheenjohtaja Björn Wahlroos tiedotteessa.
Hänen mukaansa Tukholman pörssi on kooltaan ja likviditeetiltään Pohjoismaiden suurin, ja alustavan analyysin mukaan Sammon kaltaisen suuren pohjoismaisen vakuutuskonsernin Tukholman-listaukselle on suuri kysyntä.
Listautumisen edellytyksenä on, että Sammon hallitus päättää edetä asiassa.
Sampo on nyt puhdas vakuutuskonserni, kun yhtiö myi omistuksensa Nordeassa. Painopisteenä on vahinkovakuuttaminen.
Sammon konsernijohtaja Torbjörn Magnusson muistuttaa, että konsernin vahinkovakuutusyhtiöllä Ifillä on vahvat siteet Ruotsiin. If on Ruotsissa tunnettu kuluttajabrändi.
Sammolla on yli 200 000 osakkeenomistajaa. Yhtiön osakkeista noin 60 prosenttia on kansainvälisten ja hallintarekisteröityjen omistajien omistuksessa. Mahdollisella rinnakkaislistauksella ei ole vaikutusta Sammon osakkeiden kokonaismäärään.
uusimmat
Tarinat
Tarinat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi