TVO: Olkiluodon kolmosreaktorin käyttöönotossa taas viive – tuotanto alkaa vasta joulukuussa
OL3:n korjaustoimet kestävät heinäkuun lopulle. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Teollisuuden Voima ilmoittaa, että Olkiluodon kolmosreaktorin koekäyttö keskeytyy vielä reilun kuukauden ajaksi. Laitostoimittajalta saadun tiedon mukaan viive merkitsee, että säännöllinen sähköntuotanto alkaa vasta joulukuussa, eikä syyskuussa kuten aiemmin suunniteltiin.
Yhtiön mukaan viivästys on seurausta turbiinin välitulistimella ilmenneistä irto-osaongelmista, jotka havaittiin toukokuussa. Korjaustoimet kestävät heinäkuun lopulle. Koekäyttöohjelmaa ja sähköntuotantoa päästään jatkamaan vasta näiden korjaustöiden jälkeen.
Aikatauluun on varattu lisäaikaa myös testeihin ja niiden analysointiin aiemman koekäyttövaiheen pohjalta.
Kolmosreaktorin koekäyttövaihe on määrä saada päätökseen joulukuussa 2022, jolloin säännöllinen sähköntuotanto alkaa. Laitostoimittaja, eli Siemensin ja Arevan konsortio, on sopimuksen mukaan velvollinen viimeistelemään kolmosyksikkö valmiiksi asti.
Olkiluodon kolmosreaktori alkoi tuottaa sähköä valtakunnan verkkoon maaliskuussa. Maaliskuussa odotus oli, että säännöllinen sähköntuotanto olisi alkanut heinäkuussa. Kun säännöllinen sähköntuotanto alkaa, tuottaa OL3 noin 14 prosenttia Suomen sähkön kokonaiskulutuksesta.
Alun perin yksikön piti valmistua vuonna 2009.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Uimarantojen tupakointikielto otettiin myönteisesti vastaan Kuoringan rannalla Liperissä, vaikka kävijät uskovat, että myös valittajia löytyy – "Maailma muuttuu ja ihmisten on muututtava", tuumaa rantapäivän viettoon saapunut Taru Kormilainen
Se yhteinen kokemus: Kun kävelee Hassisen Koneen jäsenten kanssa Jokelan kulmalta Marttakahvioon, selviää muun muassa, että muoviruusut olivat hammaslahtelaisessa omenapuussa ja Mika Kaurismäki tekee yhtyeen paluusta dokumentin
Lammaspaimenena Kolilla työskentely on Espoossa asuvalle Mari Hakkaraiselle niin hyvää vaihtelua arkeen, että hän maksaa siitä mielellään – " Joka aamu jyrisytän metrolla töihin ja sieltä takaisin"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi