Venäjältä tuotiin raakaöljyä Suomeen kesäkuussa yli 73 miljoonan edestä
Venäjänkielisin tekstein varustettuja säiliövaunuja Lappeenrannan ja Kouvolan välillä toukokuussa. LEHTIKUVA / Vesa Moilanen
Raakaöljyä tuotiin kesäkuussa Venäjältä Suomeen yli 73 miljoonan euron edestä, kun toukokuussa sitä ei tuotu ollenkaan, selviää Tullin ennakkotiedoista. Muita öljytuotteita tuotiin kesäkuussa 24 miljoonan edestä.
Venäläistä kivihiiltä tuotiin Suomeen 55 miljoonan euron arvosta. Maakaasun ja sähkön tuonti loppui kokonaan.
Ennakkotietojen perusteella kokonaisuudessaan tuonti Venäjältä Suomeen väheni toukokuusta kesäkuuhun 124 miljoonalla eurolla. Vuodentakaiseen verrattuna tuonti on romahtanut 43 prosenttia.
Suomalaisten tuotteiden vienti Venäjälle kasvoi toukokuusta kesäkuuhun 66,5 miljoonalla. Verrattuna edellisvuoden kesäkuuhun vienti väheni kuitenkin lähes kolmanneksella.
uusimmat
Luitko jo nämä?
"Mä vaan vedän", Pekka Hyysalo, 31, esiintyy ensimmäistä kertaa Joensuun Parafestissa ja iloitsee, että Suomessa järjestetään kaikki huomioon ottavia tapahtumia
Kirppistely kielii ympäristötietoisuudesta, ja siksi siitä on tullut myös trendikästä – "Sehän on vain järkevää", sanoo joensuulainen Markku Nevala, 36
"Osaamista pitää olla sekä ylä- että alamäessä" – Juukalaisen Nunnauunin ulkomaanmyynti on nyt kaikkien aikojen ennätyslukemissa, energiakriisi sai Euroopan heräämään varaaville takoille
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi