play

Fortum kiirii pörssissä nousuun Venäjän-yksiköiden myyntihuhujen nostamana – Wall Streetin pörssipäivä päättyi syöksyssä

Wall Streetillä laaja-alainen S&P 500 -indeksi laski 3,9 prosenttia. LEHTIKUVA/AFP

Wall Streetillä laaja-alainen S&P 500 -indeksi laski 3,9 prosenttia. LEHTIKUVA/AFP

STT-Lehtikuva

Helsingin pörssi kiipi aamupäivällä prosentin nousussa, kun Fortum rymisteli lähes yhdeksän prosenttia plussalla. Kurssinousua siivitti venäläisessä Kommersant-lehdessä ollut vahvistamaton tieto, jonka mukaan Fortumin ja tytäryhtiö Uniperin Venäjän-yksiköiden myynti olisi etenemässä erittäin nopeasti.

Lehden mukaan Fortum olisi aikeissa tehdä kaupat jo heinäkuun alkuun mennessä. Jutussa mainitaan potentiaalisina ostajina muun muassa kaasujätti Gazprom ja Inter RAO.

Metsäyhtiö UPM ei saanut nostetta positiivisesta tulosvaroituksesta, vaan oli vajaan puolen prosentin miinuksella. Edellispäivänä positiivisen tulosvaroituksen antanut Stora Enso oli 2,1 prosentin verran alamäessä.

Helsingin yleisindeksi oli puolenpäivän edellä 0,9 prosentin nousussa ja lukemassa 10  583.

Mainos alkaa
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Mainos päättyy

Suunta oli loivasti nousun puolella Frankfurtissa, jossa DAX-indeksi vahvistui 0,2 prosenttia. Pariisissa CAC 40 oli saman verran laskussa.

Karhut mellastavat Wall Streetillä

Aasiassa oli aiemmin jatkunut laskusuuntaus, jota vauhditti edellispäivän alamäki Wall Streetillä. Tokiossa Nikkei-indeksi hiipui 1,3 prosenttia, kun taas Hongkong sulkeutui lähes edellispäivän tasolle.

Yhdysvalloissa New Yorkin laaja-alainen S&P  500 -indeksi laski maanantaina rajut 3,9 prosenttia. Pudotus on yli 20 prosenttia indeksin viimeisimmästä huipusta vuoden alussa, mikä merkitsee siirtymistä ns. karhumarkkinoille.

Mainos alkaa
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Mainos päättyy

Dow Jones -indeksi putosi 2,8 prosenttia ja teknologiapainotteinen Nasdaq-indeksi laski 4,7 prosenttia.

Maanantai oli New Yorkin pörssissä neljäs perättäinen laskusuuntainen pörssipäivä.

Yhdysvallat julkisti viime viikolla toukokuun inflaatioluvun, joka oli 8,6 prosenttia. Ennakoitua vauhdikkaampi inflaatio lisää painetta, että Yhdysvaltain keskuspankki Fed nostaa ohjauskorkoaan odotettuakin voimakkaammin. Talousuutistoimisto Bloomberg kirjoittaa, että tuleva koronnosto saattaa olla suurin sitten vuoden 1994.

Koronnostolla olisi merkittäviä vaikutuksia Yhdysvaltain talouteen mutta myös maailmanlaajuisesti. Fed kertoo korkolinjauksesta Suomen aikaa illansuussa keskiviikkona.

Mainos alkaa
Mainos päättyy

uusimmat

Tarinat

Tarinat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Luetuimmat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO

Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.

whatsApp

Whatsappilla:

Numeroon 050 3500 245

phone

Toimitus, uutisvihjeet:

010 230 8110

email

toimitus@karjalainen.fi