Fortum kiirii pörssissä nousuun Venäjän-yksiköiden myyntihuhujen nostamana – Wall Streetin pörssipäivä päättyi syöksyssä
Wall Streetillä laaja-alainen S&P 500 -indeksi laski 3,9 prosenttia. LEHTIKUVA/AFP
Helsingin pörssi kiipi aamupäivällä prosentin nousussa, kun Fortum rymisteli lähes yhdeksän prosenttia plussalla. Kurssinousua siivitti venäläisessä Kommersant-lehdessä ollut vahvistamaton tieto, jonka mukaan Fortumin ja tytäryhtiö Uniperin Venäjän-yksiköiden myynti olisi etenemässä erittäin nopeasti.
Lehden mukaan Fortum olisi aikeissa tehdä kaupat jo heinäkuun alkuun mennessä. Jutussa mainitaan potentiaalisina ostajina muun muassa kaasujätti Gazprom ja Inter RAO.
Metsäyhtiö UPM ei saanut nostetta positiivisesta tulosvaroituksesta, vaan oli vajaan puolen prosentin miinuksella. Edellispäivänä positiivisen tulosvaroituksen antanut Stora Enso oli 2,1 prosentin verran alamäessä.
Helsingin yleisindeksi oli puolenpäivän edellä 0,9 prosentin nousussa ja lukemassa 10 583.
Suunta oli loivasti nousun puolella Frankfurtissa, jossa DAX-indeksi vahvistui 0,2 prosenttia. Pariisissa CAC 40 oli saman verran laskussa.
Karhut mellastavat Wall Streetillä
Aasiassa oli aiemmin jatkunut laskusuuntaus, jota vauhditti edellispäivän alamäki Wall Streetillä. Tokiossa Nikkei-indeksi hiipui 1,3 prosenttia, kun taas Hongkong sulkeutui lähes edellispäivän tasolle.
Yhdysvalloissa New Yorkin laaja-alainen S&P 500 -indeksi laski maanantaina rajut 3,9 prosenttia. Pudotus on yli 20 prosenttia indeksin viimeisimmästä huipusta vuoden alussa, mikä merkitsee siirtymistä ns. karhumarkkinoille.
Dow Jones -indeksi putosi 2,8 prosenttia ja teknologiapainotteinen Nasdaq-indeksi laski 4,7 prosenttia.
Maanantai oli New Yorkin pörssissä neljäs perättäinen laskusuuntainen pörssipäivä.
Yhdysvallat julkisti viime viikolla toukokuun inflaatioluvun, joka oli 8,6 prosenttia. Ennakoitua vauhdikkaampi inflaatio lisää painetta, että Yhdysvaltain keskuspankki Fed nostaa ohjauskorkoaan odotettuakin voimakkaammin. Talousuutistoimisto Bloomberg kirjoittaa, että tuleva koronnosto saattaa olla suurin sitten vuoden 1994.
Koronnostolla olisi merkittäviä vaikutuksia Yhdysvaltain talouteen mutta myös maailmanlaajuisesti. Fed kertoo korkolinjauksesta Suomen aikaa illansuussa keskiviikkona.
uusimmat
Tarinat
Tarinat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi