Tiistai, 18.9.2018 
Tytti, Tyyne, Tyyni
Shakki

Murskalukemia I divisioonassa

  • Karjalainen

Joensuun Shakkikerhon taival kohti SM-liigaa jatkuu ilman riitasointuja. Joukkue voitti I divisioonassa ensin varamiehisen Espoon SK:n 7-0 ja sitten kärkiottelussa Etelä-Vantaan Shakin kakkosjoukkueen 6-1.

JoeSK jatkaa ainoana tappiottomana murskaavalla maalierolla 22-1.

21 maalin plussasaldo tietää sitä, että joukkueella on käytännössä varaa hävitäkin yksi lopuista kolmesta vieraspelistään nousun siitä vaarantumatta. Muista joukkueista paraskin maaliero on vain +3.

Kun JoeSK ei joutunut Espoota vastaan peluuttamaan kahta venäläistä ja Petri Hokkasta lukuun ottamatta parhaita pelaajiaan, oli viikonlopun ainoa kaksoisvoittaja juuri Hokkanen.

Koko kautta ajatellen kapteeni Yrjö M. Jouhki ja Janne Myller omaavat loistavimman saldon 3 /3!

Joensuun SK:n kakkos- ja kolmosjoukkueet pelasivat viikonvaihteessa II divisioonaa Oulaisissa.

JoeSK II on hetkellisesti jopa sarjajohdossa voitettuaan neljästä pelistään kolme. Loppukaudesta Oulu tai Kuopio ajanee ohitse.

Varsinkin voitot Kokkolasta (2-0) ja Ylivieskasta (1-0) olivat joensuulaisittain hyviä. Oulun kakkosjoukkue hävisi puhtaasti 0-5, joten ainoat yksittäiset pelihäviöt joensuulaisille tulivat Oulun vielä viime kaudella pelannutta liigajoukkuetta vastaan. OSS voitti kärkipöytiensä ansiosta niukasti 2-1.

JoeSK III:n putoaminen on käytännössä selvää, mutta tammikuun III divisioonan turnauksesta ja myöhemmistä nousukarsinnoista on joensuulaisilla mahdollisuus nostaa toinen joukkue sen tilalle.

JoeSK III:n paras taistelu oli kotijoukkue Ylivieskaa vastaan joensuulaisten hävittyä sen vain 0-1.

Kokonaisuutena JoeSK II:n paras pelaaja oli Tapani Mustonen (3,5 /4). Myös kolmosjoukkueen Teemu Honkanen ja Miika Ranimäki voivat olla tyytyväisiä peleihinsä.

SM-liiga (suluissa entisten JoeSK:n pelaajien tulokset):

Aatos Helsinki - KS-58 Helsinki 8-0, MatSK Espoo – KymS Kotka 3-3, SK ComeOn Helsinki - JyS Jyväskylä 2-1 (Dimitri Skljarov J 0, Sampsa Nyysti C 1, Santul Kosmo C – Tuomas Nivala J 1/2-1/2, Janne Tuononen J 1/2), EtVaS Vantaa – Helsingin SK 6-0 (Erik Rönkä E 1/2), Salon SK – Turun TS 4-3 (Antti Pihlajasalo S 0, Kalle Kiik S 1, Markku Hartikainen S 1), Karjaan Ura - TammerSh Tampere 0-5 (Mika Karttunen T 1, Markku Iivonen T 1),

JyS - KymS 3-2 (Skljarov J 1/2, Tuononen J 0), KS-58 – KarjUra 5-1, HSK - Aatos 1-5, SalSK - MatSK 2-3 (Kiik S 1/2), Hartikainen S 0), TammerSh - SK ComeOn 2-2 (Karttunen T 1/2, Nyysti C 0, Kosmo C 1/2), TuTS – EtVaS 2-4 (Rönkä E 1)

TammerSh    4   3  1  0   13 -  3   7

SK ComeOn  4   3  1  0   14 -  7   7

Aatos           4   3  0  1   17 -  4   6

SalSK           4   3  0  1   16 -  7   6

EtVaS           4   3  0  1   15 -  8   6

JyS              4   3  0  1   10 -  6   6

MatSK          4   2  1  1   12 -  7   5

TuTS           4   1  0  3   13 - 15   2

KS-58          4   1  0  3    5 - 14   2

KymS          4   0  1  3    7 - 14   1

-----------------------------------------

KarjUra        4   0  0  4    3 - 21   0

HSK             4   0  0  4    2 - 21   0

Seuraavat ottelut: 2.12. MatSK – TuTS, SK ComeOn – Aatos, JyS – EtVaS, KarjUra – HSK, KymS – KS-58, SalSK – TammerSh.

I divisioona, lohko A:

Remi Vantaa   3   3  0  0   10 -  3   6

-----------------------------------------

Vammalan SK 2   2  0  0    6 -  4   4

MatSK II        3   1  0  2    8 -  7   2

Akaan S         2   1  0  1    5 -  5   2

Raahen Li      3   1  0  2    8 -  9   2

Vaasan SS     3   1  0  2    6 -  8   2

-----------------------------------------

Käpylän SK    3   1  0  2    8 - 11   2

Turun TS II    3   1  0  2    5 -  9   2

Lohko B:

EtVaS II - JyS II 3-2, TammerSh II – LauttSSK Helsinki 1-3, Lahden S - Garde Helsinki 5-2,

JoeSK – Espoon SK 7-0 (Timo Munukka E – Aleksander Dokutshajev J 0-1, Andrei S. Sukhorukov J – Eero Salmenkivi E 1/2-1/2, Pertti Raivio E – Petri Hokkanen J 0-1, Risto Niemelä J – Mauno Koskinen E 1-0),

JyS II - LahS 4-2, LauttSSK - Garde 1-3, ESK - TammerSh II 0-7,

JoeSK - EtVaS II 6-1 (Harri Laakso E – Dokutshajev 1/2-1/2, Yrjö M. Jouhki J – Sami Hallenberg E 1-0, Jere Loindholm E – Sukhorukov 0-1, Hokkanen - Suseenthiram Rajaji E 1-0, Daryl Taylor E - Risto Nokka J 0-1, Janne Myller J – Henri Nordlund E 1-0, Ilppo Kivivuori E – Timo Porrasmaa J 1-0, Amjad Al Hajaj J – Seppo Kinnunen E 1-0)

JoeSK            4   4  0  0   22 -  1   8

-----------------------------------------

EtVaS II        3   2  0  1   11 -  8   4

LauttSSK       3   2  0  1    8 -  5   4

Garde           3   2  0  1    8 -  6   4

TammerSh II 3   1  0  2    8 - 10  2

JyS II           4   1  0  3    7 - 11   2

-----------------------------------------

LahS            3   1  0  2    7 - 13   2

ESK             3   0  0  3    0 - 17   0

Seuraavat ottelut: 2.12. ESK – JyS II, LauttSSK – JoeSK, LahS – EtVaS II, TammerSh II – Garde. 

II divisioona, lohko 4 (pelattiin Oulaisissa):

JoeSK II – Oulun SS 1-2 (Teemu Kilpi O – Aarne Saastamoinen J 1-0, Heikki Arppi J – Pekka Sassi O 0-1, Pertti Peuraniemi O – Alia Dannenberg J 1/2-1/2, Tapani Mustonen J – Martti Luodonpää O 1-0, Timo Nisula O – Tuomo Paulasto J 1/2-1/2),

JoeSK III – Kokkolan SK 2-3 (Joni Sokolov K – Juha Kettunen J 1-0, Teemu Honkanen J – Asko Linna K 1-0, Jouko Lahti K – Markus Laakkonen J 1-0, Miika Ranimäki J – Vesa Seppelin K 1-0, Tuomo Sihvonen K – Pekka Myllynen J 1-0),

OSS - JoeSK III 3-0 (Kettunen – Kilpi 0-1, Sassi – Honkanen 1-0, Laakkonen – Peuraniemi 0-1, Luodonpää – Ranimäki 1/2-1/2, Myllynen – Nisula 1/2-1/2),

KokkSK - JoeSK II 0-2 (Saastamoinen – Sokolov 1-0, Linna – Arppi 1/2-1/2, Dannenberg – Lahti 1/2-1/2, Seppelin – Mustonen 0-1, Paulasto – Sihvonen 1/2-1/2),

OSS II - Shlaakso Ylivieska 3-2, Kuopion SY - OSS II 2-0, KokkSK - KSY 1-1, KSY - OSS 1-0,

OSS II - JoeSK II 0-5 (Saastamoinen – Raimo Leukkunen O 1-0, Ari Kotilainen O – Arppi 0-1, Dannenberg – Pekka Koski O 1-0, Kai Hietala O – Mustonen 0-1, Paulasto 1 w.o.),

Shlaakso - JoeSK III 1-0 (Kettunen – Timo Lauronen S 1/2-1/2, Teemu Lauronen S - Honkanen 1/2-1/2, Laakkonen – Sauli Huovinen S 0-1, Ranimäki – Ari Kangas S 1/2-1/2, Jouko Lauronen S – Myllynen 1/2-1/2),

JoeSK III - OSS II 2-3 (Leukkunen – Kettunen 1-0, Honkanen – Kotilainen 1-0, Koski – Laakkonen 1-0, Ranimäki – Hietala 0-1, Myllynen 1 w.o.),

Shlaakso - JoeSK II 0-1 (Saastamoinen – Ti.Lauronen 1/2-1/2, Huovinen – Arppi 1/2-1/2, Dannenberg – Kangas 1/2-1/2, J.Lauronen – Mustonen 1/2-1/2, Paulasto – Juho Räisänen S 1-0)

JoeSK II       5   3  1  1  11 -  4   7

-----------------------------------------

KSY             4   3  1  0    7 -  2   7

OSS             4   3  0  1    8 -  2   6

OSS II          5   2  0  3   6 - 14   4

KokkSK         3   1  1  1    4 -  5   3

-----------------------------------------

Shlaakso       4   1  0  3    4 -  7   2

JoeSK III      5   0  1  4    6 – 12  1 

Seuraavat ottelut 2.12. OSS – KokkSK, OSS II – KokkSK, 13.1. JoeSK II – KSY, Shlaakso – OSS.

 

Viikon peli

Seurajoukkueiden Eurooppa cupin kolmannen kierroksen pelissä venäläinen Maxim Matlakov sommittelee hienosti  maanmiestään Jevgeni Najeria vastaan.

Molemmat pelaajat ovat voittaneet henkilökohtaisen Euroopan mestaruuden, Matlakov kuluvana vuonna ja Najer vuonna 2015.

Matlakov-Najer, 1-0, Antalya, Turkki 10.10., kuningatargambiitti (D26), kommentit Tapani Mustonen.

1.Rf3 d5 2.d4 Rf6 3.c4 dxc4 4.e3 e6 5.Lxc4 c5 6.O-O Rbd7 7.Rc3 a6 8.e4 b5 9.Lb3 cxd4 10.Rxd4 b4 11.Ra4 Lb7

Matlakov uhraa nyt omien sanojensa mukaan intuitiivisesti. Toki uhrauksen vaarallisuus on heti nähtävissä.

12.Lxe6! fxe6 13.Rxe6 Da5 14.Lf4 Tc8 15.Db3 Rh5

 

Valkea jatkaa valitsemallaan tiellään. Hyökkäystä on jatkettava, vaikka materiaalia menisi.

16.Rg5! Rxf4 17.Df7+ Kd8 18.Dxf4 Tg8 19.Tad1 Lc6

Ja hyökkäys jatkuu...

20.e5! h6 21.Rf7+ Ke8 22.Df5 Be7 23.Dg6 Dxa4

Mustan kuningattaren siirto sallii nopean matin, mutta tilanne on joka tapauksessa toivoton.

24.Rg5+ (1-0).

Katso peli Java laudalla alla olevasta JoeSK:n kotisivun linkistä:

http://www.shakki.net/kerhot/JoeSK/viikonpelit/2017/js171023.htm

 

Sommitelma

ChessTempo (http://chesstempo.com/chess-tactics.html)

Sommitelma (MS) (10+10)

Musta on siirtovuorossa, ja molemmilla näyttäisi olevan heikkouksia asemassaan.

Mitä mustan on siirrettävä päästäkseen voittoasemaan?

Sommitelman ratkaisu:

Lähetti b2:ssa on sittenkin lyötävissä, sillä mustalla on valkean takarivin shakkiin loistava siirto: 1...Dxb2 2. Tc8+ Re8!! 3. Txb8 Dxb8 ja mustalla on upseeri enemmän.

 

Kuukauden tehtävä

Gyula Neukomm

Main. "Budapesti Sakkhirado", 1930-31

Tehtäväniekka, 3/2017

2 siirron matti (8+9)

Tämänkertainen tehtävä on elokuussa käydystä Dresdenin ratkaisemisen MM-kisoista.

Tehtävän ratkaisu: 1.Rc4+!