Sunnuntai, 23.9.2018 
Minja, Miisa, Mielikki
Shakki

Velhot johtaa yhä SM-liigaa

  • Karjalainen

Porvoolainen Velhot johtaa yhä seurajoukkueiden SM-liigaa voitettuaan Etelä-Vantaan Shakin 3-2.

Muut kärkijoukkueet Tammer-Shakki ja Salon SK pelasivat Tampereella tasan 2-2. Salo ehti voittaa tätä ennen Vammalan 3-2.

Kimmel-nimellä pelaava Joensuun Shakkikerho oli lepovuorossa.

SM-liiga: Helsingin SK - MatSK II Espoo 4-3, EtVaS - Velhot 2-3, MatSK - Aatos Helsinki 2-2, SalSK - VammSK 3-2, Oulun SS - JyS Jyväskylä 2-4, VammSK - HSK 4-0, TammerSh - SalSK 2-2

Velhot                 7   6  1  0   28 -  7  13

TammerSh        7   5  2  0   25 -  9  12

SalSK                 6   3  3  0   16 -  9   9

-----------------------------------------

EtVaS                 7   4  1  2   17 - 12   9

Aatos                 7   3  3  1   22 - 18   9

MatSK               7   3  1  3   14 - 17   7

JyS                    7   2  2  3   14 - 15   6

VammSK         8   2  1  5   13 - 18   5

HSK                  8   2  1  5   15 - 27   5

Kimmel Jns    6   0  4  2    9 - 17   4

-----------------------------------------

OSS                 7   1  1  5   10 - 22   3

MatSK II          7   0  2  5   15 - 27   2

Seuraavat ottelut: 9.2. MatSK II - SalSK, OSS - HSK, Velhot - JyS, VammSK - MatSK, TammerSh - EtVaS, Kimmel Joensuu - Aatos, 10.2. Kimmel Joensuu - MatSK,   JyS - EtVaS, OSS - MatSK II, SalSK - Velhot, TammerSh - Aatos.

 

JoeSK III jatkaa

nousukarsintaa kohti

Joensuussa pelatussa III divisioonan turnauksessa Joensuun joukkueet ottivat kolme kärkisijaa. JoeSK III pelaa jatkokarsintaa 9. helmikuuta Lappeenrannan SK:n kanssa.

Joensuun turnauksesssa JoeSK III:n pelaajista Panu Hautamäki, Risto Niemelä ja Elmo Suikki kykenivät maksimituloksiin 3 /3.

Lohko 10b: JoeSK III - JoeSK V 4-1, JoeSK IV - MikkSK II 3-1, JoeSK III - JoeSK IV 5-0, JoeSK V - MikkSK II 3-2, MikkSK II - JoeSK III 0-4, JoeSK V - JoeSK IV 2-3.

Pöytä 1: Tapani Mustonen JoeSK III, Tauno Pääkkönen JoeSK IV ja Tuomo Paulasto JoeSK V 2 /3, Tommi Laitinen M 0.

Pöytä 2: Hautamäki 3 /3, Reijo Juntunen JoeSK IV 2, Olavi Riikonen JoeSK V 1, Harri Pölhö M 0.

Pöytä 3: Alia Dannenberg JoeSK III 2,5 /3, Kalevi Munne JoeSK V 2, Leo Havukainen M 1,5, Pekka Myllynen JoeSK IV 0.

Pöytä 4: Niemelä 3 /3, Pasi Fränti JoeSK IV ja Pentti Rytkönen M 1,5, Nikolai Antonov JoeSK V 0.

Pöytä 5: Suikki 3 /3, Markus Laakkonen JoeSK V, Anton Antonov JoeSK IV ja Olavi Lindroos M 1.

III divisioona, lohko 10a

LprSK                  3   1  2  0    6 -  3   4

-----------------------------------------

Imatran Sh-48   3   2  0  1    5 -  5   4

Kymen S III        3   0  2  1    4 -  5   2

Kymen S II         3   0  2  1    5 -  7   2

 

Lohko 10b

JoeSK III       3   3  0  0   13 -  1   6

-----------------------------------------

JoeSK IV        3   2  0  1    6 -  8   4

JoeSK V         3   1  0  2    6 -  9   2

MikkSK II       3   0  0  3    3 - 10   0