Keskiviikko, 19.9.2018 
Reija
Shakki

Joensuu jatkaa sarjakärjessä

  • Karjalainen

Joensuun Shakkikerho voitti syksyn toisenkin pelinsä I divisioonassa ja jatkaa lohkon kärjessä maalieron turvin ennen Kymen Shakkia.

Joensuun voittolukemat helsinkiläisestä Käpylän Shakkikerhosta tulivat lopulta selvästi 5­-2, vaikka pelitapahtumat enteilivät huomattavasti tiukempaa lopputulosta.

JoeSK:n vahvuutena olivat avauskierroksen tapaan liigapeleissä rutinoidut kärkipöydät. Neljä ensimmäistä pöytää (Dimitri Skljarov, Yrjö M. Jouhki, Janne Myller ja Pekka Turunen) päättyivät kotijoukkueen voittoon.

Varsinkin Pekka Turusen nopea voitto ja Janne Myllerin vastustamaton hyökkäys alkuvaikeuksien jälkeen lämmittivät mieltä.

Alapöydillä Alia Dannenbergista kasvaa hyvä sarjajyrä. Hän otti jo toisen voittonsa Skljarovin ja Jouhkin tapaan.

I divisioona jatkuu marraskuussa Mikkelissä, jossa JoeSK:llä on tuplaottelu.

Liigan kärkeen siirtyi espoolainen Matinkylän Shakkikerho. Jyväskylän  joukkueessa pelaava ex-pyhäselkäläinen Janne Tuononen on yhä voittanut kaikki pelinsä liigassa.

SM-liiga: Velhot Porvoo - Turun TS 1-4, MatSK - Salon SK 3-1, TammerSh Tampere - MatSK II 3-3, Vammalan SK - Helsingin SK 1-3, Oulun SS - EtVaS Vantaa 2-4, JyS Jyväskylä - Aatos Helsinki 1-5, TuTS - MatSK 1-3, SalSK - Velhot 2-1, Aatos - OSS 5-1, EtVaS - JyS 2-3, HSK - TammerSh 0-2, MatSK II - VammSK 1-4.

MatSK           4   3  1  0   11 -  5   7

Aatos            4   3  0  1   16 -  8   6

JyS                 4   3  0  1   11 - 10   6

-----------------------------------------

TammerSh  4   2  1  1    7 -  6   5

TuTS             4   2  0  2   11 -  9   4

VammSK     4   2  0  2   10 -  9   4

EtVaS           4   2  0  2   10 - 10   4

HSK              4   1  2  1    7 -  7   4

SalSK            4   2  0  2    8 -  9   4

MatSK II       4   1  1  2    9 - 12   3

-----------------------------------------

Velhot          4   0  1  3    6 - 12   1

OSS               4   0  0  4    4 - 13   0

Seuraavat ottelut: 15.11. MatSK - EtVaS, Velhot - Aatos, TammerSh - TuTS, VammSK - SalSK, JyS - MatSK II, OSS - HSK, 16.11. EtVaS - Velhot, Aatos - MatSK, SalSK - TammerSh, TuTS - VammSK, HSK - JyS, MatSK II - OSS.

I divisioona, lohko A:

KS-58 Helsinki  2   2  0  0    9 -  2   4

-----------------------------------------

Garde Helsinki  2   2  0  0    7 -  1   4

Remi Vantaa     2   1  0  1    6 -  4   2

Loimaan SK      2   1  0  1    4 -  4   2

TuTS II               2   1  0  1    4 -  4   2

Vaasan SS         2   1  0  1    4 -  5   2

-----------------------------------------

Porin SY            2   0  0  2    2 -  7   0

TammerSh II    2   0  0  2    1 - 10   0

Lohko B:

EtVaS II - Itä-Helsigin SK 2-4, HSK II - Lahden S 3-1, KymS - Mikkelin SK 4-1,

JoeSK - KäpSK 5-2 (Timo Holopainen - Skljarov 0-1, Jouhki - Jukka-Pekka Haapasalo 1-0, Mikael Calonius - Myller 0-1, P.Turunen - Esko Koskimaa 1-0, Pekka Pietinen K - Aarne Saastamoinen J 1/2-1/2, Tuomo Sieviläinen J - Antti Suominen K 0-1, Ilpo Tiihonen K - Dannenberg 0-1, Marko Jönhede J - Janne Nurmela K 0-1)  

JoeSK            2   2  0  0   10 -  3   4

-----------------------------------------

KymS             2   2  0  0    9 -  3   4

LahS               2   1  0  1    3 -  3   2

KäpSK            2   1  0  1    6 -  7   2

HSK II             2   1  0  1    5 -  6   2

I-HSK             2   1  0  1    5 -  7   2

-----------------------------------------

EtVaS II         2   0  0  2    4 -  8   0

MikkSK         2   0  0  2    1 -  6   0

Seuraavat ottelut: 15.11. I-HSK - KymS, LahS - KäpSK, Mikkelissä HSK II - JoeSK ja MikkSK - EtVaS II, 16.11. KymS - LahS, I-HSK - KäpSK, Mikkelissä EtVaS II - JoeSK ja MikkSK - HSK II.

II divisioona, lohko 6: OSS II - JyS II 3-2

JyS II               4   3  0  1   11 -  6   6

-----------------------------------------

JoeSK II          5   3  0  2    9 - 11   6

-----------------------------------------

OSS II             4   2  1  1    6 -  6   5

Raahen Li      2   2  0  0    7 -  1   4

-----------------------------------------

Kuopion SY   5   1  1  3    5 -  9   3

Kokkolan SK  4   0  0  4    3 -  8   0

III divisioona, lohko 7A: Lappeenrannan SK - MikkSK III 4-1, Imatran Sh-48 - MikkSK II 5-0, ImSh-48 - MikkSK III 4-1, MikkSK II - LprSK 4-1

ImSh-48         3   2  0  1   11 -  4   4

-----------------------------------------

LprSK              3   2  0  1    8 -  7   4

MikkSK II       3   2  0  1    7 -  8   4

MikkSK III      3   0  0  3    4 - 11   0

Imatra kohtaa tammikuussa pelattavan Joensuun lohkon voittajan.

 

Rönkä pelasi

nuorten MM-kisoissa

Joensuun Shakkikerhon Erik Rönkä edusti Suomea 20-vuotiaiden MM-kisoissa Intian Punessa. Nuorukainen ei pystynyt täysin omalle tasolleen, vaan jäi 99:nneksi 135 pelaajan kisassa.

Tuloksia: 1) Lu Shanglei Kiina 10 /13, 2) Wei Yi Kiina 9,5, 3) Vladimir Fedosejev Venäjä 9,5, 4) Jan-Krzysztof Duda Puola 9,5, …18) Aryan Tari Norja 8, 42) Linus Johansson Ruotsi 7,5, 99) Rönkä 5.5.

 

Jönhede ylivoimainen

lokakuun pikashakissa

Joensuulainen Marko Jönhede oli täysin ylivoimainen JoeSK:n lokakuun pikashakkiturnauksessa. Jönheden edellinen kuukausikilpailun voitto oli vuodelta 2012. Hän kärsi turnauksessa vain yhden pistemenetyksen hävittyään Risto Niemelälle.

Vuosikilpailun kakkoseksi noussut Elmo Suikki oli A-sarjan toinen kahden pisteen erolla takana tuleviin. Suikki jahtaa tiukasti, mutta ei todennäköisesti saa kokonaispisteissä kiinni nyt poissaollutta ja vuosikilpailun useasti voittanutta Jukka Behmiä.

Kolmanneksi pelannut Pasi Fränti jatkaa koko vuoden jatkuneita vahvoja pelejään: uusi vahvuuslukuennätys on tällä kertaa 1872.

Fräntin lailla ennätykseen pystyi Florian Berger (1636). Eino Suvanto pelasi myös hyvän turnauksen parantaen lukuaan 60 pistettä.

B-sarjan voitti suvereenisesti Jari Åke, jonka taidot riittävät jo A-sarjaan, mutta pitkän pikashakin pelaamattomuuden vuoksi jäljessä laahaava vahvuusluku jätti hänet tällä kertaa alempaan tasoryhmään.

Åke oli jo viime talvena JoeSK:n 30+30 minuutin mestaruusturnauksen hopealla, joten potentiaalia nuorukaisella on. Nyt vahvuusluku parani kerralla 190 pistettä ennätykseen 1452. Ryhmävoitto oikeuttaa myös marraskuun kisassa A-sarjaan.

A-sarja, 17 pelaajaa, keskivahvuus 1767: 1) Jönhede 15 /16, 2) Suikki 12,5, 3) Fränti 10,5, 4) Tapani Mustonen 10, 5) Pekka Myllynen 9,5, 6) Niemelä 8,5 (vertailu 64,25), 7) Matti Pietarinen 8,5 (57,5), 8) Alia Dannenberg 8 (56), 9) Kalevi Munne 8 (54,5), 10) Mika Pietarinen 7,5 (56,75), 11) Reijo Juntunen 7,5 (53), 12) Suvanto 6,5, 13) Jari Heino 6 (42,5), 14) Berger 6 (37), 15) Jari Toivanen 4,5, 16) Slawomir Gorzynski 4, 17) Tauno Pääkkönen 3,5.

B-sarja, 9 pelaajaa, keskivahvuus 1432: 1) Åke 14 /16, 2) Raimo Happonen 11,5, 3) Tuomo Paulasto 11, 4) Martti Kettunen 8,5, 5) Arvo Penttinen 7, 6) Miika Ranimäki 6,5, 7) Ano Varis 6, 8) Markus Laakkonen 4, 9) Otto Lappalainen 3,5.

Vuosikilpailu (kahdeksan parasta osakilpailua lasketaan):

Yleiskilpailu, 57 pelaajaa: 1) Behm 127,5 pistettä /7 osakilpailua, 2) Suikki 120 /9, 3) Juha Kettunen 114,5 /9, 4) Heikki Arppi 98 /8, 5) Mustonen 94 /10, 6) Jönhede 87 /5, 7) Juntunen 76,5 /10, 8) Fränti 73,5 /8, 9) Dannenberg 67,5 /9, 10) Niemelä 66,5 /10, 11) Heino 58 /10, 12) Olavi Riikonen 54,5 /9, 13) Happonen 50 /9, 14) Myllynen 47,5 /8, 15) Jussi Marttinen 46,5 /3, 16) Timo Porrasmaa 45 /8.

Vahvuus 1600-1899 /20 pelaajaa: 1) Arppi, 2) Mustonen, 3) Juntunen, 4) Fränti, 5) Dannenberg, 6) Niemelä, 7) Heino, 8) Riikonen, 9) Myllynen, 10) Ma.Pietarinen 42 /5.

Vahvuus alle 1600 /25 pelaajaa: 1) Happonen, 2) Suvanto 40,5 /7, 3) M.Kettunen 40,5 /9, 4) Penttinen 37 /9, 5) Laakkonen 37 /10, 6) Varis 25,5 /10, 7) Pentti Viitikko 24 /7, 8) Matti Hannonen 23,5 /3, 9) Lappalainen 19,5 /9, 10) Berger 14,5 /2.    

 

Juntunen vahvana

Lahden turnauksessa

JoeSK:n Reijo Juntunen pelasi Vierumäki-turnauksessa 11:nneksi tasaisella peliesityksellä, jossa kohokohtana oli tasapeli Lahden Shakin yli 2000-vahvuista Markku Sipilää vastaan.

Turnauksen voitti Vesa-Pekka Heinola.

Tuloksia /24 pelaajaa: 1) Heinola Helsingin SK 4,5 /5, 2) Mauri Lehtosaari Kymen Sh 4, 3) Joona Tuominen Lahden S 3,5 (vertailu 13,5), 4) Sipilä ja Jorma Pitkänen LahS 3,5 (13), …11) Juntunen 2,5.

 

Viikon peli

Joensuun shakkikerhon ykkösjoukkue aloitti seurajoukkueiden SM-kisojen ensimmäisen divisioonan voitolla Itä-Helsingin shakkikerhosta. Ensimmäisellä pöydällä Dmitri Skljarov voitti varmaotteisesti Tomi Åbergin.

Åberg-Skljarov, 0-1, Joensuu 27.9.2014, kuningatarsotilaspeli (A41), kommentit Tapani Mustonen.

1.d4 d6 2.Rf3 Lg4 3.e4 Rf6 4.Rc3 e6 5.Ld3 c6 6.Lg5 h6 7.Lh4 Db6 8.Lxf6?!

Vaikuttaa pieneltä epätarkkuudelta. Mustalle tulee kaksoissotilas, mutta vastapainoksi mustan keskusta-asema vahvistuu ja valkea vaihtaa jo useita siirtoja tehneen vahvan lähettinsä.

8...gxf6 9.Re2 d5 10.c3 dxe4 11.Lxe4 f5 12.Ld3 Lxf3 13.gxf3

Myös musta vaihtaa lähettinsä ratsuun. Valkean kaksoissotilaista tulee kuitenkin haavoittuvampia kuin valkoisen.

13...Rd7 14.Dc2 Rf6 15.O-O-O O-O-O 16.Kb1 Tg8 17.Thg1 Txg1 18.Txg1 Dc7 19.Tg2 Ld6 20.Dc1 Th8 21.h3 c5

Musta aloittaa hyökkäyksensä.

22.Lc2 c4 23.Dg1 Dc6 24.Dh1 Kd7 25.Tg1 b5 26.d5 Dxd5 27.Td1 Dc5 28.f4 Tb8 29.Rd4 b4 30.La4+ Kc7 31.Rc6 Tb6 32.Rxb4 Re4 33.Dg2 a5

Valkea menettää upseerinsa, sillä 34.Rc2? Rxc3+

34.Dg8 axb4 35.Dxf7+ Kb8 36.Tg1 Tb7 37.Tg8+ Ka7 38.De8 Lb8 39.Lc6

Nyt musta löytää tyylikkään tavan lopettaa peli vääjäämättömään mattiin.

39...Rxc3+! 40.bxc3 bxc3+ 41.Lxb7 Db4+ 42.Kc1 Db2+ 43.Kd1 Dd2 matein (0-1).

Katso peli Java­laudalla alla olevasta JoeSK:n kotisivun linkistä:

http://www.shakki.net/kerhot/JoeSK/viikonpelit/2014/js141010.htm

 

Kuukauden tehtävä

Hannu Sokka (1947-2014)

1. p. "1. kolmen kuukauden kilpailu 1966"

Suomen Sosialidemokraatti, 7.5.1966

Tehtäväniekka 3/ 2014

2 siirron matti (7+9)

Oheinen tehtävä on heinäkuussa kuolleen turkulaisen tehtäväniekan, Hannu Sokan, tuotannosta.

Tehtävän ratkaisu seuraavalla palstalla.