Hollantilaisnainen sai vankeustuomion Isis-järjestöön kuulumisesta
Ensimmäinen Syyriasta Hollantiin kotiutettu nainen on saanut vankeustuomion Isis-äärijärjestöön liittymisestä. LEHTIKUVA/AFP
Ensimmäinen Syyriasta Hollantiin kotiutettu nainen on saanut vankeustuomion Isis-äärijärjestöön liittymisestä.
Rotterdamin käräjäoikeus langetti 28-vuotiaalle naiselle kolmen ja puolen vuoden pituisen vankeustuomion.
Nainen kotiutettiin viime vuonna kurdien valvomalta Roj-leiriltä Koillis-Syyriasta. Hän matkusti kotikaupungistaan Goudasta Turkin kautta Syyriaan vuonna 2013 ja liittyi siellä Isisiin sekä äärijärjestö Jabhat al-Nusraan aviomiehensä kanssa.
Rotterdamin käräjäoikeuden mukaan tuomio langetettiin osallistumisesta terroristijärjestöihin sekä erilaisten rikosten valmistelusta.
Syyttäjien mukaan nainen julkaisi terroristipropagandaa sosiaalisessa mediassa sekä kantoi asetta Syyriassa.
Tuomioistuin ei hyväksynyt naisen selitystä, jonka mukaan hän eli Syyriassa "kuplassa" eikä tiennyt mitä siellä tapahtui. Tuomioistuimen mukaan naisella oli mahdollisuus käyttää useita tietolähteitä ja että hänen aviomiehensä tehtävä, naisen Syyriassa viettämän ajan pituus sekä naisen someviestien sisältö todistivat toisin.
Yhteensä Syyriaan on arvioitu matkustaneen noin 300 hollantilaista jihadistia, joista vajaa puolet on yhä Syyriassa, Irakissa tai Turkissa.
uusimmat
Tarinat
Tarinat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi