Intian ja Nepalin monsuunisateet vaatineet lähes 50 kuolonuhria
Viikonlopun rankat monsuunisateet ja maanvyörymät vaativat lähes 50 kuolonuhria Nepalissa ja Intiassa, viranomaiset kertoivat sunnuntaina.
Läntisessä Nepalissa ainakin 22 ihmistä kuoli maanvyörymässä, joka hautasi perjantaina yli sata taloa.
Pohjois-Intian Uttar Pradeshin osavaltiossa rankkasateet ovat johtaneet ainakin 26 ihmisen kuolemaan. Osavaltion pääkaupungissa Lucknow'ssa yhdeksän ihmistä kuoli rakenteilla olleen seinämän romahdettua heidän päälleen.
Eteläisessä Aasiassa monsuunisateet tuovat jopa 70–80 prosenttia vuotuisesta sademäärästä. Asiantuntijat uskovat ilmastonmuutoksen voimistavan monsuunisateita ja tekevän niistä arvaamattomampia.
uusimmat
Tarinat
Tarinat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi