Etelä-Afrikan tulvissa ja maanvyöryissä kuoli yli 250, maan tärkein satama kiinni
Tulvat tekivät pahaa jälkeä Durbanissa. Lehtikuva/AFP
Etelä-Afrikassa yli 250 ihmistä on saanut surmansa tulvissa ja maanvyöryissä Durbanin satamakaupungissa ja sitä ympäröivässä KwaZulu-Natalin maakunnassa, kertoivat viranomaiset keskiviikkona..
Durbania ja sen ympäristöä piiskanneet sateet olivat voimakkaimpia 60 vuoteen. Durbanin satama, joka on Saharan eteläpuolisen Afrikan tärkein, jouduttiin sulkemaan sateiden vuoksi.
Kaupunkiin johtavat tiet ovat niin ikään vaurioituneet pahasti.
Durbanin pormestarin Mxolisi Kaundan mukaan tulvavedet ovat vallanneet voimalaitoksia ja sadevesi on päässyt myös vesivarastoihin.
Etelä-Afrikan naapurimaat Mosambik ja Zimbabwe kärsivät usein pahoista myrskytuhoista, mutta Etelä-Afrikassa ne ovat verrattain harvinaisia.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Tohmajärven lehmälääkäri Juha Hurmalainen, 70, keskittyy nykyisin harrastuksiinsa – "Panin kerrasta poikki"
John Deeren Joensuun tehtaalla juhlitaan hyvässä markkinatilanteessa, kaikki alkoi Rauma-Repolan nimellä 50 vuotta sitten – tällä hetkellä tehdas työllistää Joensuussa 450 ihmistä
Video: Puikulanmallinen ilma-alus kartoittaa Pohjois-Karjalan metsiä tulevina viikkoina – miehittämätön ja hiljainen alus on 11 metriä pitkä mutta painaa alle kilon
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi