Ovensuukysely: Tanskalaiset äänestivät EU:n puolustuspolitiikkaan liittymisen puolesta
Tanskan pääministeri Mette Frederiksen ehdotti varaumasta luopumista pari viikkoa sen jälkeen kun Venäjä oli hyökännyt Ukrainaan. LEHTIKUVA/AFP
Tanskan odotetaan liittyvän Euroopan unionin puolustuspolitiikkaan tämänpäiväisen kansanäänestyksen jälkeen, ovensuukyselyn tulokset osoittavat.
Julkisen yleisradioyhtiön DR:n kyselyn mukaan 69 prosenttia äänestäjistä kannatti luopumista varaumasta, joka on jättänyt Tanskan EU:n yhteisen turvallisuus- ja puolustuspolitiikan ulkopuolelle.
Vuonna 1993 hyväksytyt varaumat ovat pitäneet Tanskan tähän saakka ulkona EU:n yhteisen ulko- ja turvallisuuspolitiikan kuvioista.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Pyhäselässä sijaitsevan Hoivakoti Iltarauhan kesäkanojen seuraaminen on yksi Annikin, 88, mielipuuhista: "Tänä kesänä pikkulinnut pääsivät häkkiin helpolle ruoalle ja kukko ei ole moksiskaan"
Tuomenkehrääjäkoilla meneillään huippuvuosi – Joensuun Ranta-Mutalassa on kaksi toukkien täysin seittiin kietomaa puuta
Ruokalähettifirma Wolt avasi Joensuuhun myymälän - Wolt-market Niinivaaralla näyttää normaalilta ruokakaupalta, mutta asiakkaat eivät pääse sinne sisään
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi