play

Päiväntasaajan Guinea on poistanut kuolemanrangaistuksen

STT-Lehtikuva

Keski-Afrikassa sijaitseva Päiväntasaajan Guinea on poistanut kuolemanrangaistuksen, kerrottiin valtion televisiossa maanantaina. Maan presidentti Teodoro Obiang Nguema Mbasogon kerrottiin allekirjoittaneen uuden lain.

Kuolemanrangaistuksen poistamisesta kertoi myös varapresidentti, presidentin poika Teodoro Nguema Obiang Mangue Twitterissä.

Laki tulee voimaan 90 päivää sen jälkeen kun se on julkaistu virallisessa valtion lehdessä.

Maan viimeinen teloitus tehtiin ihmisoikeusjärjestö Amnesty Internationalin mukaan vuonna 2014. Kansainväliset kansalaisjärjestöt ja YK ovat kuitenkin syyttäneet maata pakotetuista katoamisista, mielivaltaisesta säilöönotosta sekä kiduttamisesta.

Mainos alkaa
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Mainos päättyy

80-vuotias presidentti on ollut vallassa yli 43 vuotta. Tämä on ennätysaika, jos mukaan ei lasketa monarkkeja.

uusimmat

Tarinat

Tarinat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Luetuimmat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO

Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.

whatsApp

Whatsappilla:

Numeroon 050 3500 245

phone

Toimitus, uutisvihjeet:

010 230 8110

email

toimitus@karjalainen.fi