Pohjois-Korea teki taas kolme ohjuskoetta, Yhdysvallat tuomitsi
Eteläkorealaiset katsoivat Pohjois-Korean ohjuskokeesta kertovaa uutislähetystä rautatieasemalla Soulissa keskiviikkoaamuna. LEHTIKUVA/AFP
Yhdysvallat tuomitsi keskiviikkona jälleen Pohjois-Korean toistuvat ohjuskokeet. Pohjois-Korea testasi varhain keskiviikkona kolmea ballistista ohjusta, joista yksi oli mannertenvälinen, kertoi Etelä-Korean armeija.
– Tuomitsemme Pohjois-Korean toistuvat ohjuskokeet ja kehotamme sitä pidättymään tulevista provokaatioista ja aloittamaan merkityksellisen vuoropuhelun, muotoili Yhdysvaltain ulkoministeriön edustaja.
Pohjois-Korea teki ohjuskokeensa heti sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentti Joe Biden oli päättänyt Aasian-matkansa Etelä-Koreaan ja Japaniin.
Bidenin hallinto on toistuvasti kehottanut Pohjois-Koreaa palaamaan neuvottelupöytään, mutta huonolla menestyksellä. Bidenin edeltäjä Do nald Trump tapasi Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin, mutta edistystä aseriisunnassa ei saavutettu.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Ruokalähettifirma Wolt avasi Joensuuhun myymälän - Wolt-market Niinivaaralla näyttää normaalilta ruokakaupalta, mutta asiakkaat eivät pääse sinne sisään
Kimmeliin avataan heinäkuussa kylpylä, joka on rajoitetusti avoinna myös muille kuin hotellivieraille – Katso video ja kuvat uusista tiloista
Tuomenkehrääjäkoilla meneillään huippuvuosi – Joensuun Ranta-Mutalassa on kaksi toukkien täysin seittiin kietomaa puuta
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi