Venäläinen kuorma-autovalmistaja Kamaz siirtyi lyhennettyyn työviikkoon – taustalla pakotteet
Kuorma-autoja valmistava venäläinen Kamaz ilmoitti perjantaina, että yli 5 000 yrityksen henkilökuntaan kuuluvaa siirtyy tekemään kolmipäiväistä työviikkoa, koska yhtiöllä on länsimaiden pakotteiden vuoksi pulaa osista.
Yhtiön verkkosivujen mukaan lyhennettyyn työviikkoon siirtyminen koskee 5 500:aa työntekijää. Yhtiön henkilöstöjohtajan Sergei Romanjukin mukaan kaikille tarjotaan kuitenkin "tilapäistyötä" niin, etteivät he menetä palkkatuloja.
Venäjän johtava autovalmistaja AvtoVAZ lomautti jo huhtikuun alussa valtaosan työntekijöistään. Pakkoloman aikana työntekijät saavat kaksi kolmannesta palkastaan. Lomautukset kestävät ainakin kesäkuun 6. päivään saakka.
Muun muassa Ladoja valmistavan AvtoVAZin omisti aikaisemmin suurelta osin ranskalainen Renault, joka on kuitenkin vetäytynyt Venäjältä.
Länsimaiden Ukrainan sodan vuoksi asettamat talouspakotteet ovat vaikeuttaneet pahasti venäläisyritysten toimintaa.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Kimmeliin avataan heinäkuussa kylpylä, joka on rajoitetusti avoinna myös muille kuin hotellivieraille – Katso video ja kuvat uusista tiloista
Loistavan taloudellisen tuloksen tehnyt Joensuun Kiekko-Pojat kertoi monelle mieluisan uutisen: "Liigahaaveesta on tullut realistinen tavoite"
Se yhteinen kokemus: Kun kävelee Hassisen Koneen jäsenten kanssa Jokelan kulmalta Marttakahvioon, selviää muun muassa, että muoviruusut olivat hammaslahtelaisessa omenapuussa ja Mika Kaurismäki tekee yhtyeen paluusta dokumentin
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi