Marinia ja Niinistöä kuullaan päälavalla Münchenin turvallisuuskonferenssissa
Sekä pääministeri Sanna Marin että presidentti Sauli Niinistö puhuvat tänään konferenssissa. Kuva: Alessandro Rampazzo
Pääministeri Sanna Marin (sd.) ja presidentti Sauli Niinistö nousevat päälavalle Münchenin turvallisuuskonferenssin paneelikeskusteluissa tänään.
Münchenin turvallisuuskonferenssi on kylmän sodan aikana kehitetty keskustelufoorumi, jossa kokoontuu vuosittain mittava joukko poliitikkoja, sotilaita ja turvallisuuspolitiikan asiantuntijoita.
Marin keskustelee aamupäivällä EU-komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin kanssa aiempaa geopoliittisemman Euroopan mahdollisesta syntymästä. Niinistö puolestaan puhuu Euroopan turvallisuuden takaavista kumppanuuksista Naton pääsihteerin Jens Stoltenbergin, Moldovan presidentin Maia Sandun ja Tanskan pääministerin Mette Frederiksenin kanssa.
Konferenssin järjestäjät ovat kertoneet, että Suomi ja Ruotsi palkitaan lauantaina Ewald von Kleist -palkinnolla päätöksestä hakea Naton jäsenyyttä vastauksena Venäjän aloittamalle hyökkäyssodalle. Presidentti Niinistön on määrä puhua palkintotilaisuudessa illalla.
Palkintotilaisuuteen osallistuvat myös pääministeri Marin, Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson sekä Ruotsin entinen pääministeri Magdalena Andersson.
uusimmat
Tarinat
Tarinat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi