Yhdysvallat syytti Kiinaa jännitteiden tahallisesta kiristämisestä Taiwanin vuoksi
Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinkenin mukaan Kiina haluaa katkaista Taiwanin suhteet muihin maihin ja yrittää samalla estää sitä osallistumasta kansainvälisten organisaatioiden työhön. LEHTIKUVA/AFP
Yhdysvaltojen ulkoministeri Antony Blinken syytti torstaina Kiinaa jännitteiden kiristämisestä Taiwanin vuoksi. Blinkenin mukaan Yhdysvaltain politiikka on pysynyt muuttumattomana siitä saakka, kun presidentti Joe Biden sanoi Yhdysvaltojen olevan valmiita puolustamaan saarta.
Blinkenin mukaan Kiina haluaa katkaista Taiwanin suhteet muihin maihin ja yrittää samalla estää sitä osallistumasta kansainvälisten organisaatioiden työhön.
– Vastustamme kaikkia yksipuolisia yrityksiä muuttaa asioiden vallitsevaa tilaa: emme tue Taiwanin itsenäisyyttä ja odotamme, että Taiwanin ja Kiinan väliset suhteet ratkaistaan rauhanomaisesti, ulkoministeri muistutti.
Kiina pitää Taiwania kapinallisena maakuntanaan, jonka se on tarvittaessa valmis palauttamaan emämaan yhteyteen sotilaallisesti.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Harry Styles on niin suosittu artisti, että keikoille lähdetään Joensuusta jopa Osloon – joensuulainen Silja Kirves kertoo, millainen kokemus suurkeikka oli
The New York Times -artikkeli: Bulgarialaisella vuorella kohoaa yksi maailman erikoisimmista rakennelmista, jolla on vastenmielinen menneisyys
"Jos ihmiset olisivat saaneet itse valita, he olisivat ottaneet vain potaattia ja tupakkia" – Valtimon puukoulun pieni marttamuseo nostaa esiin rajaseudun ahkerien naisten työn
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi