Bottas täräytti Miamin avausharjoituksissa päin ratavallia – Hamilton aiheutti parranpärinää koruvalinnoillaan
Bottaksen auto vioittui sen verran, että hän jätti ensimmäisen harjoitusjakson kesken. Lehtikuva/AFP
Alfa Romeon Valtteri Bottaksen ensimmäinen harjoitusjakso formula ykkösten MM-sarjan Yhdysvaltain gp:ssä jäi kesken. Hän ajoi ensimmäisissä vapaissa harjoituksissa päin ratavallia.
Bottas ei loukkaantunut tilanteessa.
Harjoitusjaksoa Miamissa oli ajettu noin 35 minuuttia, kun Bottaksen Alfa Romeo lähti luisuun mutkassa 7. Auto törmäsi ratavallia päin perä edellä.
Bottaksen auto vioittui sen verran, että hän jätti ensimmäisen harjoitusjakson kesken.
Mercedekseltä viime kauden jälkeen Alfa Romeolle siirtynyt Bottas on onnistunut alkukauden perusteella tallinvaihdossaan mainiosti. Hän on ajanut tällä kaudella parhaimmillaan sijat viisi ja kuusi. Bottas oli edellisessä kisassa Italian Imolassa viides.
Ensimmäisten harjoitusten nopein oli kuljettajien MM-sarjaa johtava Ferrarin Charles Leclerc 71 tuhannesosasekuntia ennen Mercedeksen tulokaskuskia George Russellia. Kolmas oli viime kauden maailmanmestari, Red Bullin Max Verstappen. Bottas oli tuloslistalla 17:s.
Hamilton härnäsi lajin kattojärjestöä
Ensimmäisessä harjoitusjaksolla parranpärinää aiheutti Mercedeksen seitsenkertainen maailmanmestari Lewis Hamilton. Hän protestoi Kansainvälisen autoliitto FIAn valvomattomia sääntöjä, jotka rajoittavat kuljettajien vapautta käyttää kilpailuissa koruja ja sormuksia.
Niinpä Hamilton lajin kattojärjestöä provosoidakseen ilmestyi mediatilaisuuteen yllään kolme kelloa, rannekoru, korva- ja kaulakorut sekä nenänappi.
– En saanut enempää koruja päälleni, Hamilton vitsaili uutistoimisto AFP:n mukaan.
Yhdysvaltain gp ajetaan Miamin katuradalla ensimmäistä kertaa. Toiset vapaat harjoitukset alkavat Suomen aikaa kello 0.30.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Kevään ylioppilaskirjoitusten tulokset ovat julki – katso kaikki Pohjois-Karjalan uusien ylioppilaiden nimet
Mies joutui vedenvaraan kanavasulussa Joensuun keskustassa – sivulliset tekivät uskomattoman pelastustyön omaa henkeään riskeeraten
Joensuu kaavailee huomattavimpien sote-kiinteistöjen myyntiä - joukossa Siilaisen terveysasema ja paloasema
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi