Castren kirjautti bogeja ja romahti kauas kärkikymmeniköstä LPGA-kilpailussa
Suomalaisgolffari Matilda Castren putosi jaetulle 34. sijalle naisten LPGA-kiertueen kilpailussa Yhdysvaltojen Floridassa.
Hän käytti lauantain kierrokseensa 75 lyöntiä ja on kolmen kierroksen jälkeen yhteistuloksessa kaksi alle parin. Ennen kolmatta kierrosta hän oli jaetulla kymmenennellä sijalla, mutta hyvät asemat haihtuivat.
Castrenin tiedotteen mukaan hän teki kierroksella neljän bogin oheen todella harmittavan triplabogin, joka syntyi heti päivän toiselle reiälle. Birdiejä hänelle merkattiin neljä kappaletta, joista kaksi viimeistä tuli rei’ille 17 ja 18.
Irlannin Leona Maguire ja Uuden-Seelannin Lydia Ko jakavat kilpailun kärkipaikan. Maguire käytti lauantain kierrokseen 63 lyöntiä ja nousi voittotaisteluun. Ko käytti kierrokseen seitsemän lyöntiä enemmän. Kärkikaksikko on tuloksessa 15 alle parin. Ero seuraaviin on viisi lyöntiä.
Kilpailun ratkaisu voi venyä sunnuntain ja maanantain väliselle yölle Suomen aikaa.
uusimmat
Tarinat
Tarinat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi