Golfin saudirahoitteiselle LIV-kiertueelle uusi nimekäs värväys – Masters-voittaja Reed mukaan
Reed voitti major-turnaus Mastersin vuonna 2018, ja kaikkiaan hänellä on tilillään yhdeksän ammattilaisvoittoa. Kuva on otettu kesäkuun alussa Dublinissa. LEHTIKUVA/AFP
Ammattilaisgolfia ravisteleva, saudirahoitteinen LIV-kiertue sai lauantaina uuden nimimiehen mukaan, kun amerikkalaispelaaja Patrick Reedin osanotto kiertueelle ilmoitettiin. Reed, 31, on 19:s PGA-ammattilaiskiertueen pelaaja, joka on vaihtanut "kapinalliskiertueelle".
Reed voitti major-turnaus Mastersin vuonna 2018, ja kaikkiaan hänellä on tilillään yhdeksän ammattilaisvoittoa. Major-voittajia LIV-kiertueella on nyt mukana yhdeksän.
LIV-turnauksia on tänä vuonna kahdeksan, ja niiden palkintosumma on yhteensä peräti 255 miljoonaa dollaria. Kiertuejärjestäjillä on aikomus laajentaa kiertuetta tulevina vuosina.
PGA-kiertueen komissaari Jay Monahan ilmoitti torstaina, etteivät LIV-kiertueen pelaajat voi jatkossa osallistua PGA:n kilpailuihin.
uusimmat
Luitko jo nämä?
"Jos ihmiset olisivat saaneet itse valita, he olisivat ottaneet vain potaattia ja tupakkia" – Valtimon puukoulun pieni marttamuseo nostaa esiin rajaseudun ahkerien naisten työn
"Kyllähän tässä hiki virtaa, kun lämpötila huitelee muutenkin 30 asteessa" – Metsähallitus poltti Ruunaalla 10 hehtaaria satavuotiasta mäntymetsää, katso kuvat ja video
Viinijärvellä kasvanut seitsemän sisaruksen porukka on nivoutunut yhteen niin vahvasti, että puolisotkin ovat ihmetelleet, vaikka nuorimmalla ja vanhimmalla on ikäeroa 22 vuotta – "Suurperheessä opimme jakamaan ja tekemään yhteistyötä"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi