Iivo Niskanen kävi hevoskaupoilla – heti pamahti arvokas täysosuma
Maastohiihtäjä Iivo Niskasen nimi on noussut kesän aikana esille myös raviurheilun saralla. Arkistokuva. LEHTIKUVA / Antti Yrjönen
Maastohiihtäjä Iivo Niskasen nimi on noussut kesän aikana esille myös raviurheilun saralla – muiden muassa hänen hankkimansa raviajokortin muodossa. Keskiviikkona Niskaselle tuli nappionnistuminen omistajan roolissa, kun hänen tuore hevoshankintansa voitti Jyväskylässä ravatun finaalilähdön.
Iikka Nurmosen ohjastama ja valmentama Mr Courvoisier kilpaili Kymppitonni tilille -finaalissa, jossa 6-vuotias oli ylivoimainen. Mr Courvoisierin finaalivoitto palkittiin 5 000 eurolla. Lisäksi kun ruuna voitti kummankin karsintakisan, lihoi sen voittosumma vielä 3 000 euron bonuksen verran.
Ecurie grande champagne Team omistaa Mr Courvoisierin. Omistajakimpan jäsen Jere Törmänen kertoi, että aikaisemmin keskiviikkona kimppa oli kasvanut kahdella omistajalla.
– Iivo Niskanen on käynyt paljon Iikka Nurmosen tallilla ajamassa hevosia. Siellä Iivo oli Mr Courvoisieriin tykästynyt ja kysynyt, että pääseekö kimppaan mukaan. Tänään he olivat kauppoihin päässeet, Törmänen kertoi.
Törmänen kertoi myös, että myös Iivon isä Eero Niskanen lähti mukaan hevoskimppaan.
Iivo Niskanen on omistajana muissakin ravureissa. Tänä kesänä hän on myös ohjastanut ensimmäiset kilpailunsa, mutta toistaiseksi maastohiihdon kaltainen mitalisade on jäänyt haaveeksi.
Jukka Torvisen ajokki vakuutti
Nelivuotiaiden lämminveristen Kasvattajakruunun alkuerät kisattiin sekä tammojen että oriiden ja ruunien osalta. Tammakisassa Jukka Torvisen ohjastama MAS For You oli suvereeni voittaja, kun se pääsi yllättävän myöhään vielä keulaan asti.
– Open Stretch -kaista mahdollistaa, että täällä voi ajaa erilaisilla taktiikoilla ja mahdollistaa sen, että voi päästä keulaan myöhemminkin, Torvinen valaisi.
Oriiden ja ruunien lähdössä Santtu Raitalan ohjastama Amongst Stars spurttasi terävästi voittoon.
Toto65-kohteissa voittoihin ravasivat myös Vauhtis, Xanthus Wapid, Vastatuuli ja Bond Eagle. Täysosumalla voitti 17,47 euroa.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Kansainväliset ja suomalaiset suurmarkkinat alkoivat Joensuussa torstaina – Mukana on yrittäjiä yli 30 eri maasta: "Ihmiset ovat ystävällisiä, joten on ilo työskennellä täällä", kertoi italiainen Ausra Salkauskaite
Yli satavuotias höyrylaiva S/S Paul Wahl kuljetti iloisen joukon matkustajia Joensuusta pitsalle Liperin saaristoon – "Tämä kelikin sattui ihan justiinsa, varmaan viimeisiä kunnon kesäiltoja", hehkuttaa outokumpulainen Katri Koskisuu-Reijonen, 38
Joensuun kaupunki palkkasi ensimmäisen hikoiluagentin – entinen pesäpalloilija Mari-Ann Nykänen haluaa joensuulaiset liikkumaan monipuolisen urheilukaupungin tarjonnassa
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi