Japanin F1-ylpeys Yuki Tsunoda jatkaa AlphaTaurin riveissä
Tsunoda ajoi viime kaudella MM-sarjassa 14. sijalle. LEHTIKUVA/AFP
Formula ykkösten japanilaiskuljettaja Yuki Tsunoda jatkaa AlphaTaurin ratissa myös ensi kaudella. Tsunoda, 22, teki F1-debyyttinsä tallissa viime kaudella ja ajoi MM-sarjassa 14. sijalle.
Tämän kauden MM-tilanteessa japanilaiskuski on 16:ntena.
– Muutin Italiaan viime vuonna lähemmäksi tallini tehdasta ja olen iloinen, että voin jatkaa ajamista tallissa myös vuonna 2023. Teemme vielä kaikkemme tällä kaudella keskikastin taistelussa ennen kuin suuntaamme katseet ensi vuoteen, Tsunoda sanoi Autosportin mukaan tallin tiedotteessa.
AlphaTauri teki Tsunodan tallitoverin Pierre Gaslyn kanssa jatkosopimuksen jo kesäkuussa, mutta Autosportin mukaan Alpine on kiinnostunut ranskalaiskuskin palveluksista. Alpinelta vapautui yksi tallipaikka, kun konkarikuljettaja Fernando Alonso teki sopimuksen Aston Martinin kanssa.
uusimmat
Tarinat
Tarinat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi