Joensuun Katajan 7-ottelijat Jutta ja Hertta Heikkinen avaavat alkavaa kisakautta ja aktiivista some-elämäänsä Aitiopaikalla-podcastissa - "Olemme saaneet niin hyviä katselulukuja, että olisi tyhmää, jos sitä ei käyttäisi hyödyksi"
Joensuun Katajan 27-vuotiaat seitsenottelijat Jutta ja Hertta Heikkinen kertovat Karjalaisen verkkosivujen Aitiopaikalla-podcastissa alkavasta yleisurheilukaudestaan ja aktiivisesta sosiaalisen median toiminnastaan.
Ohjelmassa käydään myös läpi laji kerrallaan Heikkisten tuntemukset seitsenottelusta. Karjalaisen toimittajista keskustelemassa ovat Jarmo Sieviläinen ja Jani Leinonen.
Heikkiset kertovat ohjelmassa panostavansa some-päivityksiin myös tukijoiden saamisen takia. Hertta Heikkisellä on Instagramissa yli 22 200 ja Jutta Heikkisellä yli 18 500 seuraajaa. Tiktokissa he ovat esillä yhteisellä tilillä.
– Olemme saaneet niin hyviä katselulukuja, että olisi tyhmää, jos sitä ei käyttäisi hyödyksi. Jos urheilija voi tarjota nykypäivänä vain logon rintaan, niin sillä ei välttämättä saa isoa määrää euroja, Jutta Heikkinen toteaa ohjelmassa.
– Olemme kokeneet, että meidän persoonillamme ja brändillämme on paljon muutakin annettavaa. Yritykset ovat saaneet meidän kautta näkyvyyttä ja hyötyneet markkinoinnissa, hän jatkaa.
Heikkiset aloittavat kisakautensa lauantaina Joensuun kansallisissa kisoissa pituushypyllä, 100 metrin juoksulla ja keihäänheitolla. Ensimmäinen seitsenottelu heillä on ohjelmassa kesäkuun lopulla Oulussa.
Aitiopaikalla-ohjelma on kuunneltavissa Karjalaisen verkkosivujen ja Spotifyn lisäksi Radio Rexissä keskiviikkoisin kello 18 jälkeen.
Aiemmat Aitiopaikalla-podcastit on kuunneltavissa osoitteessa karjalainen.fi/podcast.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Ruvaslahtelainen Anita Tanskanen, 70, pelasti ihmishengen sydäniskurilla, jota hän oppi käyttämään kylän pelastusryhmässä – Pohjois-Karjalassa on 54 pelastusryhmää, joihin jokainen auttamishaluinen voi liittyä
Pohjois-Karjalan uusi hyvinvointialuejohtaja Kirsi Leivonen saa 15 000 euron kuukausipalkan - johtajavaalin hävinneelle Ilkka Pirskaselle räätälöity uusi virka reilun 14 000 euron palkalla
Pohjois-Karjalan juhannuksessa poliisin yllätti kaupunkijuhannuksen suosio, lauantain hälytystehtävien määrä oli tavallisen viikonlopun tasolla – "Jos Pohjois-Karjalassa ei myytäisi viinaa, meillä ei olisi ollut tehtäviä"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi