play

Kalle Heikkinen kuvitteli neljä vuotta sitten olevansa Keski-Euroopan mäkiviikon voittaja 23-vuotiaana

Heikkinen ja muut Suomen mäkihyppääjät janoavat kisapaikkoja kahdessa HS142-mäen kilpailussa ja aloittavat urakkansa tänään karsinnassa. Heikkinen kuvattiin miesten mäkihypyn HS130-mäen SM-kilpailuissa Lahdessa tammikuussa 2022. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Heikkinen ja muut Suomen mäkihyppääjät janoavat kisapaikkoja kahdessa HS142-mäen kilpailussa ja aloittavat urakkansa tänään karsinnassa. Heikkinen kuvattiin miesten mäkihypyn HS130-mäen SM-kilpailuissa Lahdessa tammikuussa 2022. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

STT-Lehtikuva

Kuusamon Rukan suurmäki on erittäin tuttu mäkihyppääjä Kalle Heikkiselle, joka paikallisen seuran Erä-Veikkojen edustusasun sijaan pukeutuu tänä viikonloppuna Suomen maajoukkueen hyppyhaalariin.

Heikkinen ja muut Suomen mäkihyppääjät janoavat kisapaikkoja kahdessa HS142-mäen kilpailussa ja aloittavat urakkansa tänään karsinnassa kello 17.45.

Heikkinen on maltillinen kilpailujen alla.

–  "Hintsun" verran on pakka levällään, eikä ole odotuksia. Hyppykin ailahtelee. On hyviä ja huonoja hyppyjä, hän kertoi eilen.

Mainos alkaa
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Mainos päättyy

Mikä pakassa on levällään?

–  Syksyllä muuttui pukusääntö, eikä itselle ole löytynyt toimivaa pakettia. Sillä puolella on säätöä, mutta myös teknisellä puolella on juttuja, jotka "brakaavat" alkukaudesta.

Heikkinen kisasi Rukalla maailmancupissa jo neljä vuotta sitten. Tuolloin 19-vuotiaana tulevaisuus oli edessä vielä kirkkaana ja tavoitteet sen mukaiset.

–  Toki silloin ajattelin, että tämän ikäisenä (23) olen jo mäkiviikon voittaja. Se satu ei ihan mennyt siten, hän naurahti ja paljasti unelmansa legendaarisen Keski-Euroopan mäkiviikon voittamisesta.

Mainos alkaa
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Mainos päättyy

Matkan varrella on ollut vastoinkäymisiä.

–  Polvessa on ollut rasitusvamma, ja nyt meni nilkka syksyllä. Enemmän homma on ollut kiinni omasta tyhmyydestä kuin loukkaantumisista. On ollut esimerkiksi liiallista painon pudottamista, mutta ei mitään sellaista, mikä olisi estänyt kehittymistä. En ole vain kehittynyt.

Nousujohteinen kausi tavoitteena

Viime kaudella Heikkinen kävi karsiutumassa Rukalla kansallisen ryhmän mukana. Loppukaudesta hän pääsi Suomen kvartettiin Salpausselän ja Planican maailmancupien joukkuekilpailuissa.

Mainos alkaa
Mainos päättyy

Etenkin lentomäestä jäi hyvät muistot.

–  Se oli hyvää kokemusta, kun pääsin käymään siellä loppukaudesta. Hyppäämisessä oli muutenkin hyvä draivi päällä, ja homma helpottui Continental-cupinkin puolella.

Muun muassa putkimiehenä leipäänsä ansainnut Heikkinen ei aseta tarkkoja tulostavoitteita Rukalle ja kauteen muutenkaan.

–  Haluaisin hypätä nousujohteisen kauden ja päästä MM-joukkueeseen. Continental-cupissa pitäisi hypätä 20. sijan pintaan tai paremmalle puolelle.

Ennen suurmäen karsintaa Rukalla riittää sutinaa, kun miesten ja naisten sprinttihiihdon aika-ajot lykitään kello 11 ja pudotushiihdot 13.30 alkaen. Perinteisen hiihtotavan sprintti käynnistää maastohiihdon maailmancupin.

Yhdistetyn maailmancupin ensimmäisen kilpailun mäkiosuus HS142-mäestä alkaa kello 12.15 ja viiden kilometrin hiihto kello 16.

uusimmat

Tarinat

Tarinat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Luetuimmat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO

Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.

whatsApp

Whatsappilla:

Numeroon 050 3500 245

phone

Toimitus, uutisvihjeet:

010 230 8110

email

toimitus@karjalainen.fi