Karhu Basketin voittokulku jatkui täpärästi vuoden loppuun – "Tämä oli kovatempoinen peli"
Karhu Basket on kärsinyt Korisliigassa tappion viimeksi lokakuun alussa. Arkistokuva. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Miesten Korisliigan mestaruutta puolustava Kauhajoen Karhu Basket venytti voittokulkunsa 14 pelin ja lähes kolmen kuukauden mittaiseksi, kun se voitti Kauhajoella BC Nokian täpärästi 76–72.
Viimeksi lokakuun seitsemäntenä päivänä Korisliigassa tappion kärsinyt Karhu Basket piti ensimmäisellä puoliskolla pientä johtoa, mutta BC Nokia nousi kolmannen jakson puolivälissä kymmenen pistettä edelle. Kotijoukkue tavoitti eron vasta viimeisellä minuutilla ja viiletti niukkaan voittoon 1 677 katsojan riemuksi.
– Tämä oli kovatempoinen peli, jossa Nokia pani meidät todella koville. Meiltä hyvähenkinen ja vahva loppu, jolla hoidettiin voitto kotiin, kommentoi Karhu Basketin kapteeni Severi Kaukiainen.
Karhu Basketista Daniel Dolenc teki 14 pistettä ja Cameron Jones 12. BC Nokiasta Johnathan Stove keräsi 18 ja Perrion Callandret 17 pistettä.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Erävalvontapäivä Höytiäisellä tuotti harmillisen paljon saalista: kalastuksenvalvoja kuvailee rikemäärää ennätykselliseksi
Unohda iltapala, jos haluat nukkua paremmin – unitutkija Timo Partonen suosittelee paastoamista iltakuudesta eteenpäin
Ronkaisten perheen avara koti Joensuun Niittylahdessa luottaa mustaan ja käytettyyn: "Tyyli on se, ettei tyyliä ole"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi