Kenialaiset nopeimpia Bostonissa – Peres Jepchirchir jatkoi maratonien voittokulkuaan
Jepchirchir on voittanut vuodesta 2019 alkaen viisi maratonia peräkkäin ja juhli viime vuoden Tokion olympiakultansa ja New Yorkin maratonin jatkoksi voittoa myös ensimmäisellä Bostonin maratonillaan. LEHTIKUVA/AFP
Kenian Evans Chebet voitti miesten ja Peres Jepchirchir naisten sarjan maanantaina juostulla Bostonin maratonilla. Chebetin epävirallinen aika oli 2.06.51. Hän taivutti lopussa maanmiehensä Lawrence Cheronon ja Benson Kipruton.
Cherono oli nopein Bostonissa 2019, mutta seuraavana vuonna kilpailua ei järjestetty koronapandemian takia. Kipruto voitti poikkeuksellisesti lokakuussa juostun viime vuoden kilpailun.
Jepchirchir on voittanut vuodesta 2019 alkaen viisi maratonia peräkkäin ja juhli viime vuoden Tokion olympiakultansa ja New Yorkin maratonin jatkoksi voittoa myös ensimmäisellä Bostonin maratonillaan. Hän jätti toiseksi Etiopian Ababel Yeshanehin ja kolmanneksi Kenian Mary Ngugin. Jepchirchirin epävirallinen aika oli 2.21.01.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Joensuulaiset Emma Heinonen, 26, ja Krista Päivänurmi, 35, kaipasivat urheiluvaatteisiin naisellisuutta ja perustivat oman yrityksen – "Meistä treenatessa saa myös näyttää hyvältä"
Liperiläisen Puromäen puutarhan Hanne ja Jukka Kinnunen haluavat hillitä ilmastonmuutosta hiiliviljelyn avulla – "Jos minä saisin päättää, kieltäisin peltojen syyskynnöt kokonaan, mutta eihän se kaikille pelloille sovi"
Ukrainalainen Yuliia Ezhak, 45, saapui Joensuuhun lapsensa kanssa kuukausi sitten ja on hyvin kiitollinen siitä, miten heidät on otettu vastaan – lapsi pääsi heti kouluun ja harrastamaan
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi